Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Izdots informatīvs plakāts sērijā "Katram savu māju!" - Zaļā vārna

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību izdevusi jaunu informatīvu materiālu - plakātu sērijā „Katram savu māju!”. Pirmais sērijas plakāts ir veltīts zaļajai vārnai. Pastiprināta uzmanība šim krāšņajam, sīļa lieluma putnam tiek pievērsta, jo pēdējos gados strauji samazinās zaļo vārnu skaits. Latvijā vēl 20. gs. sākumā to skaits sniedzās tūkstošos, bet tagad saglabājušies vien 20 – 30 pāru.

Zaļo vārnu izzušanu galvenokārt veicina piemērotu ligzdošanas vietu trūkums. Zaļā vārna ir dobumperētājs, kas pati dobumus nekaļ, bet apdzīvo dzilnu un dzeņu izveidotos. To apdraud gan lielu dimensiju koku izciršana, gan barošanās vietu pārvēršana par apbūves teritorijām. Lielākā Latvijas zaļo vārnu populācija konstatēta Rīgas apkārtnē - Garkalnē.

Mēs varam palīdzēt zaļajām vārnām, izliekot tām būrīšus piemērotās vietās – mežmalās un pie savrup augošiem kokiem, nomaļām saimniecības ēkām, vai drošiem stabiem. Īpaši piemērotas ir vietas ar zemu un nabadzīgu augāju – smiltāji, sausas pļavas un ganības – platības, kurās zaļā vārna ķer lielos kukaiņus - vaboles un sienāžus. Būrīšus zaļās vārnas nolūko maija sākumā un olas dēj maija otrajā pusē.

Plakāti pieejami Latvijas Ornitoloģijas biedrībā un Dabas aizsardzības pārvaldē.

Turpmākajos sērijas plakātos Dabas aizsardzības pārvalde plānojusi pievērsties citām retām un aizsargājamām Latvijas sugām, kuras dzīvo mums līdzās, un kurām cilvēks var palīdzēt ar savu rīcību.

Izvēlies dabas aizsardzību!

Par katru Jums zināmu zaļās vārnas ligzdošanas vietu
vai novērojumu lūdzam ziņot Latvijas Ornitoloģijas biedrībai.

Informāciju sagatavoja Dabas aizsardzības pārvalde, www.dap.gov.lv