Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Aicinām iesaistīties mežirbju uzskaitēs

Mežirbe. Foto: Selga Bērziņa

Lūdzam visus LOB biedrus un citus entuziastus, kam ir tāda iespēja, iesaistīties mežirbju uzskaitēs, kas 2015. gadā tiek veiktas sugas aizsardzības plāna izstrādes ietvaros. Uzskaišu galvenais mērķis ir noskaidrot saimnieciskās darbības ietekmi uz mežirbju ligzdošanas sekmēm. Drīkst / vajag šim darbam piesaistīt Jums pazīstamus medniekus, kas putnu pazīst un ir ar mieru kādu maršrutu izskaitīt.

 

Uzskaites veicamas šādi:

 • uzskaites maršrutam jābūt vismaz 2 km (var arī vairāk, atkarībā no vietas un apstākļiem);

 • tas veicams pa nepaplašinātu stigu (uz kuras nav grāvju), meža brauktuvi vai taku vai vienkārši pa mežu tā, lai maršrutu būtu iespējams precīzi atkārtot.

 • Uzskaites jāveic tajā pašā maršrutā 3-4 reizes (minimāli - 2); pavasarī (aprīlī un maija sākumā, ar pāris nedēļu intervālu), kamēr mežirbes dzied - divas reizes (lai konstatētu to klātbūtni) un vismaz vienu reizi vasarā, kad būtu jābūt mazuļiem (jūnijā). Ja pirmajā pavasara uzskaitē mežirbes jau ir konstatētas, otro pavasara uzskaiti (laika trūkuma dēļ) sliktākajā gadījumā var neveikt. Ja ir iespējams, drošības pēc vēlams atkārtot arī vasaras uzskaiti.

 • Uzskaites veicamas agri no rīta, uzreiz pēc saullēkta, bet ne vēlāk kā līdz plkst. 10.00.

 • Jāatzīmē vieta, kur putns dzirdēts vai redzēts un attālums līdz tam (<25 m vai >25m).

 • Mežirbes ar cāļiem lūdzu atzīmēt precīzi (koordinātas vai precīzs punkts uz kartes), pievienojot arī īsu dzīvotnes aprakstu. Aprakstā obligāti atzīmējams meža paaugas / pameža stāvoklis (vai tas ir, cik biezs un kādas kociņu / krūmu sugas tajā ir).

  Šādi visus mežirbju novērojumus ar mazuļiem lūdzam reģistrēt arī tad, ja uzskaites neveicat.

   

  Uzskaites var plānot jebkurā Latvijas vietā, kas atbilst uzskaišu veikšanas nosacījumiem, bet priekšroka dodama maršrutiem, kuros ir zināms ka notiks (vai jau ir uzsākta, vai, nesen veikta) mežsaimnieciskā darbība (šajā) pavasarī (aprīlī un maijā). Ja tādas vietas Jums ir zināmas, vai, sezonas gaitā konstatējat, ka kopšanas cirtes kaut kur ir uzsāktas, ir vērts nekavējoties veikt pirmo uzskaiti, tā, lai maršruts vestu iespējami tuvu cirsmai, pēc cirsmas pabeigšanas atkārtojot otro un vasarā - attiecīgi trešo reizi. Noteikti iesniedzamas ziņas par visām uzskaitēm, arī par tām, kuru gaitā neviena mežirbe nav konstatēta!

   

  Ja par uzskaišu veikšanu ir neskaidrības vai papildjautājumi, lūdzu zvanīt vai rakstīt Mārim Strazdam (mob. 29103975, e-pasts mstrazds@latnet.lv)

   

  Projektu "Sugas aizsardzības plāna izstrāde mežirbei (Bonasa bonasia)" finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

   

 •