Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Izvērtētas vairāk nekā 850 putnu barotavas otrreiz izmantotiem materiāliem

Gada sākumā Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) 30 gadu jubilejas ietvaros izsludināja konkursu "Barotavas putniem no otrreiz izmantotiem materiāliem". Kopumā tika saņemtas 856 barotavas no visas Latvijas. Iesniegtie darbi bija ļoti daudzveidīgi un interesanti, tāpēc žūrijai nācās krietni papūlēties, lai izvēlētos uzvarētākus.

Konkursa mērķis ir veicināt sabiedrības iesaisti putnu dzīvesveida un sugu iepazīšanā, veidojot videi draudzīgas, oriģinālas un radošas putnu barotavas no otrreiz izmantotiem materiāliem.

Konkursā saņemtās barotavas bija no dažnedažādākajiem objektiem, kas piedzīvoja savu otro dzīvi kā barotavu izejmateriāli. Visvairāk darbos bija izmantotas PET pudeles (319 darbos), tetrapakas (159 darbos) un dažādi plastmasas trauki un priekšmeti (187 darbos), piemēram, spaiņi, kastes, iepakojumi, korķi, kanniņas un trauciņi. Bija arī izmantoti vairāki neparasti materiāli, piemēram, bērnu redeļu gultiņas, tējkannas, printeri, veļas mašīnu un citas sadzīves tehnikas detaļas. Kopumā darbu daudzveidība un veidotāju radošā pieeja patīkami pārsteidza un iepriecināja.

Konkurss norisinājās četrās vecuma grupās, kurā katrā tika izvēlētas četras līdz septiņas labākās barotavas. Katru iesūtīto barotavu izvērtēja vismaz divi žūrijas komisijas pārstāvji. Zīmola ZIB* komanda izvēlējās 14 skaistākās barotavas.

Ar uzvarētājiem sazināsimies individuāli par balvu saņemšanu. Katrs konkursa dalībnieks pa pastu uz pieteikuma anketā norādīto adresi saņems pateicību par dalību. Balvās: dāvanu kartes un balvas no Motacilla.lv, putnu nozīmītes, bezmaksas ekskursijas, grāmatas, žurnāla "Putni dabā" komplekti u.c.

 

Pirmsskolas vecuma bērni un 1.-4. klases skolēni

No pašiem mazākajiem konkursa dalībniekiem ar palīdzīgu radu un izglītotāju palīdzību saņēmām visvairāk barotavu - 583! Līdz ar saņemto darbu skaitu, sacensība šajā vecuma grupā bija ļoti sīva.

Par septiņām labākajām barotavām tika atzītas:

1. Sintijas Verzas (10 g.) no Riebiņu novada barotavas "Zvirbuļnamiņš un Zīlīšu muižiņa", kas gatavotas no veciem žurnāliem un avīzēm, kuras īpaši sarullētas stobriņos un nokrāsotas, barotavu pamatam izmantots finieris no vecā skapīša aizmugures.

2. Kristas Zālītes (8 g.) no Krustpils novada barotava "Laipni lūdzam!", kas gatavota no olu paplātēm un liepas mizas.

2. Līvas Auces Dzirnieces (7 g.) no Ventspils novada barotava "Ledus laikmeta namiņš", kas gatavota no ledusskapja iepakojuma putuplasta un sastiprināta ar montāžas līmi un izolācijas lentu.

3. Ralfa Alkšņa (11 g.) no Ogres novada barotava "Kafejnīca "Saulespuķe"", kas gatavota no trīs saldējuma kastēm.

3. Bruno Bergmaņa (8 g.) no Priekules novada barotava "Ābola serde", kas gatavota plastmasas sviesta trauka un plastmasas majonēzes burciņas.

3. Madara Tramdaka (10 g.) no Liepājas barotava "Šikā", kas gatavota no plastmasas caurulītes, plastmasas pudeles, plastmasas spaiņa vāciņa, maizes maisiņa metāliņiem un koka irbulīšiem.

3. Esteres Gristiņas (9 g.) no Auces barotava "Bistro - pie Esteres", kas gatavota no grila restēm, lamināta atgriezumiem un līstītēm.

 

Pamatskolas klašu puiši un meitenes

Šajā vecuma grupā saņēmām 218 pieteikumus un par uzvarētājiem tika atzīti:

1. Denisa Mihailova (11 g.) no Daugavpils barotava "Labu ēstgribu", kas gatavota no mātes bērnības leļļu veļas mazgājamās mašīnas.

2. Krāslavas pamatskolas 5.b klases skolēnu Janas Upmales, Arta Ļaksas, Arvīda Pizāna, Armanda Vagaļa, Samantas Gailišas, Lauras Kurpenikas un Katrīnas Lupikas (11 g.) barotavas "Putnu kafejnīca", kas gatavotas no plastmasas pudeles, plastmasas glāzītēm, veļas auklas, zaļas auduma lentes, akrila krāsas, puzles gabaliņiem, kartona, koka iesmiņiem, dzijas un karstās līmes.

2. Tukuma jauniešu mazpulka (10-12 g.) barotava "Labu apetīti", kas gatavota no veca lietussarga auduma, plastmasas pudeles, lidojošā šķīvīša, auklām, drāts (pūkainās no dāvanām).

2. Andreja Piroga (12 g.) no Madonas novada barotava "Putnu pils", kas gatavota no olu iepakojuma kastes, augļu iesaiņojuma tīkliņa, celtniecības sieta atgriezumiem, kokosriekstu čaumalas un stieples atgriezumiem.

3. Oto Rainera Strazdiņa (14 g.) no Smiltenes novada barotava "Laipni lūgti kosmosa kuģī", kas gatavota no papīra, kartona, 22 PET pudeļu korķiem, divām konservu bundžām un karstās līmes.

3. Rolanda Skudrīša (13 g.) no Grobiņas novada barotava "Disko kafejnīca putniem", kas gatavota no divām skaņu platēm, kaprona auklas, bundžas no bieza kartona un līmplēves.

 

Vidusskolēni un studenti - jaunieši līdz 21 gada vecumam

No jauniešiem saņemti 18 pieteikumi. Šajā vecuma grupā bija vairāki oriģināli barotavu gatavošanas risinājumi, no kuriem apbalvojam trīs labākos darbus:

1. Ingusa Tomilina (17 g.) no Dagdas novada barotava "Pārticīga ziema", kas gatavota no dzelzs stieņa, kas agrāk kalpoja kā antenu balsts uz jumta, otrreiz izmantotiem celtniecības OSB loksnes gabaliem, augļu kastīšu (no veikala) brusām, linoleja gabala, kurš agrāk bija grīdas segumam un antena, kas agrāk kalpoja radio uztvērējam.

2. Diānas Jansones (20 g.) no Priekules novada barotavas "Katram savs!", kas gatavotas no tualetes papīra ruļļa vidus (kartona), stieples, maziem bērzu zariem (tiem, kas jau nokrituši, nevis no koka), izlietotas piena pakas (plastmasas), izlietotas konservu bundžas un dažādiem apdares un rotājumu materiāliem (linu šķiedru diega, zīlēm, lentām).

3. Santas Neimanes (19 g.) no Jūrmalas barotava "Konfektes lieliem, sēkliņas maziem", kas gatavota no konfekšu bundžas, celtniecības atgriezumiem (skaidu plātnes), drāts un striķa gabaliņiem.

 

Pieaugušie

Dalībnieki vecumā virs 21 gadam konkursam iesūtīja 37 barotavas, no kurām žūrija trīs labākās:

1. Konstantīna Jefimova no Rīgas barotava "Babas Jagas Māja", kas gatavota no vecas bērnu gultas detaļām, dārzeņu kastes, auklām un līmes.

2. Ilgas Grickevičas no Tērvetes novada barotava "Mielasts palmu paēnā", kas gatavota no plastmasas konfekšu kārbas, vīna un šampanieša pudeļu ķorķiem, 5 l plastmasas pudeles, no 5 l ūdens pudeles izgrieztām lapiņām, dzelzs stieplītes un karstās līmes.

3. Zanes Gaujas no Kuldīgas novada barotava "Zem baltā mākonīša", kas gatavota no lietussarga, olu kastītēm, piena pakas un karstās līmes.

 

Konkursa dalībnieki pārstāvēja 231 izglītības iestādi dažādās Latvijas vietās, sākot ar pirmsskolas izglītības iestādēm un beidzot ar universitātēm. Pateicību izsakām gan vecākiem, kas atbalstīja mazākos konkursa dalībniekus, gan skolām un to skolotājiem, no kurām saņēmām visvairāk pieteikumu. LOB sveicienu par aktīvu dalību konkursā saņem čaklākās izglītības iestādes:

1. Lubānas vidusskola (24 pieteikumi);

2. Daugavpils pilsētas 20. pirmsskolas izglītības iestāde (23 pieteikumi);

3. Liepājas Ezerkrasta sākumskola (22 pieteikumi);

4. Limbažu sākumskola (19 pieteikumi);

5. Saldus 2. vidusskola (18 pieteikumi);

6. Liepājas A. Puškina 2. vidusskola (17 pieteikumi).

 

Zīmola ZIB* komanda izvērtēja iesūtītās barotavas un izvēlējās skaistākās. Zīmols savā darbībā domā par vides nepiesārņošanu - nekas no audumu atgriezumiem netiek mests ārā, bet dots ražošanai, kas veido skaistus paklājus interjeram. Dabas tēma arī ZIB* dizaineru zīmētajās apģērbu uzdrukās ir ļoti tuva, tādēļ kolektīvs ar lielu prieku novērtēja radošās izpausmes barotavu konkursā.

Par vizuāli pievilcīgākajām tika atzītas 14 barotavas. ZIB* komanda pamatoja un komentēja, kāpēc tieši šīs.

 

Pirmsskolas vecuma bērni un 1.-4. klases skolēni:

 • Lindas Martas Lībes no Ventspils novada barotava "Greznais būrītis", kas gatavota no divām PET pudelēm. Mākslinieciska un radoša pieeja barotavas izveidē ar gleznojumiem. Un nosaukums "Greznais būrītis" ir ļoti trāpīgs!

 • Jelizavetas Trikoličas kopā ar skolotājām no Daugavpils barotava "Košā putnu eglīte", kas gatavota no plastmasas pudeles, polietilēna maisiņiem, koku zariem, arakala un virvītes. Prieks, ka no maisiņiem radoši ir izveidotas skaistas bantītes.

 • Dominika Mironova (10 g.) no Ciblas novada barotava "Putnu virtuve", kas gatavota no plastmasas pudeles, niedrēm un aplikāciju papīra. Lieliska doma par niedru jumtu barotavai, kā arī ar košiem aplikāciju ziediem.

 • Amandas Prikules (10 g.) no Riebiņu novada barotava "Putnu mājiņa", kas gatavota no krāsaina kartona, putras pakas un bantēm. Īsta mājiņa putniņiem. Ļoti jauks risinājums putnu barotavai.

   

  Pamatskolas klašu puiši un meitenes:

 • Annas Pļešikovas (11 g.) no Rīgas barotava "Pīlādži", kas gatavota no sulas tetra pakas un dabas materiāliem. Ļoti skaists, smalks un māksliniecisks gleznojums.

 • Ainas Veličko (14 g.) no Krāslavas novada barotava "Pingvina bu", kas gatavota no pudeles, krāsainā papīra un diega. Radoša un komiska pieeja uzdevumam ar lielisku gala rezultātu.

 • Ivetes Uzuliņas un Valentīna Grinķeviča (15 un 16 g.) no Gulbenes novada barotava "Čī-čī zīlīte", kas gatavota no linoleja atgriezumiem, spoles, kur bija uztīta caurspīdīga, plāna, plastmasas lenta, lentas atgriezumiem, kokteiļu salmiņiem dekorācijai un plastmasas puķu podiņiem. Ieguldīts smalks un laikietilpīgs darbs ar skaistu iznākumu.

 • Ričarda Dzeņa (15 g.) no Naukšēnu novada "Niedru laubīte putniem", kas gatavota no koka grīdas listēm, nagliņām, šņores, smilgām jumtam. Ļoti profesionāla un pamatīga pieeja. Barotava šķiet, ka kalpos daudzus gadus.

   

  Vidusskolēni un studenti - jaunieši līdz 21 gada vecumam:

 • Diānas Jansones (20 g.) no Priekules novada barotavas "Katram savs!". Skaisti noprezentēts process barotavu izstrādē, kā arī gala rezultāts.

 • Piejūras internātpamatskolas, kas atrodas Carnikavas novadā, jauniešu (18-24 g.) 2.c kursa kopdarbs bez nosaukuma, kas gatavots no tetrapakām un PET pudelēm. Ļoti skaistas aplikācijas ar putniņiem.

 • Ingusa Tomilina (17 g.) no Dagdas novada barotava "Pārticīga ziema". Praktiska un skaista koka barotava, kas ļoti labi pilda savu funkciju.

   

  Pieaugušie:

 • Konstantīna Jefimova no Rīgas barotava "Babas Jagas Māja". Prieks, ka tik profesionālu māju var uztaisīt pašu rokām.

 • Ivitas Drunkas no Burtnieku novada barotava "Ziemas māja putniem", kas gatavota no mežvīna, klūgām, kas kopā sastiprinātas ar floristikas stiepli; no otreiz lietojamiem materiāliem izmantots palstmasas trauciņš barības uzbēršanai. Ļoti patīkama un harmoniska forma.

 • Natālijas Mihailovas no Daugavpils barotava "Augļu paradīze", kas gatavota no plastmasas pudeles un mākslīgām lapām. Ļoti radoši un skaisti noformēta barotava.

   

  Izsakām pateicību ikvienam konkursa dalībniekam! Iesūtītie darbi tiks izskatīti vēlreiz un, iespējams, taps arī kāda plašāka publikācija par putnu barotavu izgatavošanu no otrreiz izmantojamajiem materiāliem.

   

  Konkursu rīkoja Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar interneta veikalu "Motacilla" un portālu Dabasdati.lvM. Žūrijas komisijā darbjās LOB, "Motacilla" un Dabasdati.lv pārstāvji, kā arī pieredzējusi putnu barotāja un dabas fotogrāfe Selga Bērziņa. Zīmola ZIB* komanda vērtēja izveidoto barotavu vizuālo pievilcību.

   

  Konkursā varēja piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, taču jo īpaši piedalīties tika aicināti bērni un jaunieši. Lai noteiktu uzvarētājus, tika vērtēti dažādi barotavu raksturlielumi:

 • pieteikuma anketa pilnībā aizpildīta;

 • barotava veidota no otrreiz izmantojamiem materiāliem;

 • izveidotā produkta oriģinalitāte;

 • dizains un vizuālā pievilcība;

 • drošība pret aizsnigšanu un plēsējiem;

 • pieejamība un ērtums putniem (funkcionalitāte), barība;

 • barotava tiek izmantota, un tam ir pierādījumi (fotoattēli, video).

  Konkursa pilno nolikumu un noteikumus iespējams aplūkot šeit.

   

  Daiga Brakmane, LOB skolu programmas "Putni un mēs" koordinatore, daiga@lob.lv

   

 •