Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ornitoloģiskā vasara izskaņā

Svīre. Foto: Igors Deņisovs

Līdz ar putnu ligzdošanas sezonas beigām un pirmo lielas daļas gājputnu došanos uz siltajām zemēm var uzskatīt, ka ornitoloģiskā vasara ir beigusies un sākusies aktīva rudens migrācija. Par vienu no tipiskākajiem vasaras "vēstnešiem" uzskatāma svīre, kuru pēdējie bariņi manīti augusta vidū.

Par vasaras sākumu daudzi ornitologi uzskata brīdi, kad atgriežas svīres. Pirmās svīres šogad manītas 9. maijā (Edgara Smislova novērojums), bet lielākā skaitā jau Latvijā bijušas 10. maijā (saskaņā ar novērojumiem portālā Dabasdati.lv). Savukārt pēdējo svīru bariņi manīti ap 14. augustu. Par to liecina gan portālā Dabasdati.lv atrodamā informācija, gan diskusija sociālajā tīklā Twitter, kur ar savu pieredzi dalījās Agnis Bušs, Andris Dekants, Kaspars Funts, Dace Rukšāne u.c.

 

Par svīrēm ir ziņots arī ligzdošanas sezonas laikā Eiropas ligzdojošo putnu atlanta (ELPA) 2013-2017 ietvaros. Svīres ir parastas ligzdotājas apdzīvotās vietās un tās ligzdo daudzdzīvokļu ēku šķirbās, kā arī mājas strazdu būrīšos un koku dobumos. Tāpēc ir sagaidāms, ka svīres ir plaši izplatītas visā Latvijā. Salīdzinot pašreizējos ELPA datus un Latvijas ligzdojošo putnu atlanta (LLPA) 2000-2004 datus, redzams, ka atlikušajos ELPA gados vēl ir rūpīgāk jāziņo par novērotajām putnu sugām dažādās Latvijas vietās. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina arī nākamajos gados ziņot par ligzdojošajiem putniem portālā Dabasdati.lv, tādējādi sniedzot ieguldījumu Eiropas ligzdojošo putnu atlanta sastādīšanā. Portālā Dabasdati.lv par ligzdojošajiem putniem ir iespējams ziņot gan izmantojot "parasto" ziņošanas formu, gan speciāli ligzdojošo putnu uzskaitēm izstrādāto sadaļu, gan arī izmantojot viedtālruņu lietotni "Dabasdati.lv" (pieejama Android ierīcēm bez maksas Google Play veikalā).

 

Latvijā svīres būs iespējams novērot vēl līdz oktobrim. Paši vēlākie novērojumi ir bijuši novembra sākumā (pēc putni.lv ziņām). Tie pamatā ir caurceļojoši putni, kas savas ligzdošanas gaitas pavadījuši uz ziemeļiem no Latvijas. Šiem putniem var pievērst arī pastiprinātu uzmanību, jo pastāv varbūtība pamanīt bālo svīri Apus pallidus un Alpu svīri Tachymarptis melba, kas ligzdo Eiropas dienvidos, bet Latvijā vēl nav oficiāli konstatētas.

Arī citi migrējošie putni dodas vai tūlīt dosies uz ziemošanas vietām. Mājas strazdi no Latvijas jau jūlijā barojās Vācijas un citu Eiropas valstu vīnogu laukos. Savukārt daļa balto un melno stārķu, bezdelīgu un daudzi citi putni arī ir sākuši ceļu uz Āfriku. Piemēram, Lietuvā par balto stārķu aizlidošanas dienu tradicionāli uzskata 24. augustu - Sv. Baltrameja dienu.

 

Sagatavoja Agnis Bušs, agnis@putnidaba.lv