Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ziemojošo ūdensputnu uzskaite

Brūnkaklis Aythya ferina. Foto no LOB arhīva

Šajā nedēļas nogalē, 16. un 17. janvārī, notiks ikgadējā ziemojošo ūdensputnu uzskaite. Lielā daļā Eiropas valstu tā notiks jau 50. reizi. Uzskaite ir svarīgs rīks, lai apzinātu populāciju stāvokli, tāpēc jau otro gadu ir arī valsts monitoringa programmas sastāvdaļa. Ziemojošo ūdensputnu uzskaites mērķis ir novērtēt ūdensputnu populāciju lielumu un sekot to skaita pārmaiņu tendencēm, kā arī noteikt nozīmīgākās putnu pulcēšanās vietas, kam nepieciešama aizsardzība.

Šajos centrālajos datumos, vai, ja laika apstākļi neatļaus, iespējami tuvu tiem, plānots apskatīt visu jūras piekrasti un apsekot ap 200 ūdensputnu ziemošanas vietas - dīķus, upes, ezerus.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu un īpaši iepriekšējo gadu korespondentus apmeklēt ūdenstilpes un par saviem putnu (vai ledus) novērojumiem ziņot portālā Dabasdati.lv. Ziņot lūgts putnu sugu, skaitu un piezīmēs - ledus stāvokli un to, cik ļoti laika apstākļi un cita veida traucējums ietekmēja novērojumus. Šogad īpaša vērība tiek pievērsta brūnkaklim Aythya ferina, atsevišķi reģistrējot tēviņu un mātīšu skaitu. Tomēr cerība kādu ieraudzīt pēc stiprā sala Latvijā ir visai maza.

Brūnkakļa tēviņš (pa kreisi) un mātīte. Foto no LOB arhīva

Ziemojošo ūdensputnu uzskaites organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība un LU Bioloģijas institūts, bet finansiāli atbalsta Dabas aizsardzības pārvalde.

 

Papildu informācija: Antra Stīpniece, Ziemojošo ūdensputnu uzskaišu programmas vadītāja, antra@lob.lv, tālr. 26542733