Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Augsta aktivitāte bezdelīgu zīmēšanā un pavasara migrāciju vērojumos

Elīnas Garances (11 g.v.) zīmējums ieguva 2. vietu Eiropā, izcīnot fotoaparātu.

2016. gada programmas "Dzīvais pavasaris" sezona padevusies īpaši ražīga. Starptautiskajā zīmējumu konkursā saņēmām vairāk nekā 600 zīmējumu no visas Eiropas, to skaitā no Latvijas - vairāk nekā 570. Tāpat Latvijas iedzīvotāji ziņoja par vairāk nekā 6000 novērotu mērķputnu - balto stārķi, bezdelīgu, dzeguzi, svīri un bišu dzeni -, ierindojot mūsu valsti pirmajā vietā pēc novēroto putnu skaita uz 1000 iedzīvotājiem. Abos skaitļos tas ir vairāk nekā jebkad agrāk.

Zīmējumu konkursa starptautisko žūriju pārsteidza gan izvērtējamo darbu skaits, gan to skaistums. Jaunie mākslinieki iesūtīja darbus konkursam "Bezdelīgas manā apkārtnē", atainojot brīžus no bezdelīgu un mājas čurkstu dzīves, piemēram, ligzdu būvēšanu, lidošanu, kukaiņu ķeršanu, mazuļu barošanu u. c.

Uzdevums vērtētājiem bija patiesi grūts - izvēlēties trīs labākos no simtiem lielisku zīmējumu. Ar lielu rūpību, pievēršot uzmanību katrai mākslas darba detaļai, žūrija vienojās par labāko darbu apbalvošanu, pirmo vietu piešķirot 15 gadu vecajai Vanesai Bezlajai (Vanesa Bezlaj) no Slovēnijas, otro - 11 gadu vecajai latvietei Elīnai Garancei un trešo - 15 gadus vecajai Lāsmai Neiceniecei no Latvijas. Veicināšanas balvu no konkursa organizatoriem par savu zīmējumu saņēma arī trīs gadus vecais latvietis Edgars Lucaus.

Lāsmas Neicenieces (15 g.v.) zīmējums ieguva 3. vietu Eiropā, saņemot grāmatu "Birds and People".

Edgars Lucaus (3 g.v.) saņēma veicināšanas balvu par savu zīmējumu.

Apsveikumi uzvarētājiem un paldies visiem konkursa dalībniekiem! Laimīgajam uzvarētājam pa pastu ceļoja galvenā balva - binoklis. Otrā vieta saņēma fotoaparātu. Trešās vietas ieguvēja izcīnīja grāmatu "Birds and People".

Starp labākajiem darbiem nacionālajā līmenī papildus tika izvēlēti vēl pieci bezdelīgu un mājas čurkstu zīmējumi; to autori: Ērika Golasko (10 gadi), Žanete Kalniņa (14 gadi), Daniela Krasovska (11 gadi), Emma Sinkeviča (15 gadi) un Marija Smirnova (12 gadi). Autori saņēma īpašu sveicienu pa pastu no zīmējumu konkursa nacionālā atbalstītāja "CEMEX" - krāsainos zīmuļus personalizētos kartona iepakojumos, uz kuriem ir putnu siluets un "CEMEX" logo.

Par baltā stārķa, bezdelīgas, svīres un dzeguzes ierašanos mūsu valstī kopumā saņēmām 1198 ziņojumus no individuālajiem ziņotājiem un 41 izglītības iestādes. Skolas sacentās par aktīvākā ziņotāja statusu, un šogad par tādu ir kļuvusi Lielvārdes pamatskola ar 225 ziņojumiem. Tai seko Dzimtmisas pamatskola, Jelgavas 6. vidusskola un Viesītes vidusskola ar atbilstoši 177, 140 un 136 ziņām par četrām putnu sugām. Ar aktīvākajām skolām sazinājāmies un vienojāmies par balvu nogādāšanu individuāli: bezmaksas ornitologu lekcijām, Jana Pedersena un Lārša Svensona grāmatu "Putnu dziesmas. 150 pazīstami putni un to dziesmas" un LOB izdotajām grāmatām "Meža putni" un "Ūdeņu putni" Māra Strazda redakcijā.

Paldies ikvienam, kas ziņoja par gājputnu atlidošanu programmas "Dzīvais pavasaris" jeb "Spring Alive" ietvaros!

 

Daiga Brakmane, daiga@lob.lv