Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Putnu dienas aizvadītas, putnu vērošana turpinās

Putnu vērošana pie Lubāna ezera. Foto: LOB Madonas vietējā grupa

Aprīļa pirmajā pusē Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) un Dabas aizsardzības pārvaldes organizētajos Putnu dienu pasākumos piedalījās vairāk nekā 850 dalībnieku. Taču arī turpmāk ikvienu aicinām vērot putnus un piedalīties arī izpētes pasākumos - putnu vērošanas sacensībās "Torņu cīņas 2016" un Eiropas ligzdojošo putnu atlanta novērojumu iesniegšanā portālā Dabasdati.lv.

Lielākā daļa Putnu dienu pasākumu notika 9. un 10. aprīlī ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, taču šogad kalendārā tika iekļauti arī pasākumi nedēļu pirms un pēc centrālajiem datumiem. Kopā notika ap 30 bezmaksas putnu vērošanas ekskursiju un putnu būrīšu un radošo darbnīcu Ķemeru nacionālajā parkā, Rāznas nacionālajā parkā, Līgatnes dabas parkā, Kolkas ragā, Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā un tās apkārtnē, Kuldīgā, Liepājā, Alūksnes novadā, Aizputes novadā, Burtnieku novadā, Dagdas novadā, Ogres novadā, Saldus novadā, Strenču novadā, Madonas novadā, Jaunpiebalgas novadā, Gulbenes novadā un citur Latvijā.

Putnu vērošanas-laivošanas dalībnieki pie Ogres upes.

Putnu būrīšu gatavošana Rēzeknē.

Savukārt Kuldīgā 12. aprīlī pirmo reizi šādā formātā notika Putnu dienu viktorīna pamatskolēniem. Viktorīnā Kuldīgas Centra vidusskolā piedalījās 18 komandas ar 4-5 dalībniekiem katrā (kopā 72 dalībnieki). Gan skolēni, gan skolotāji bija ļoti apmierināti ar šādu putnisku viktorīnu, tāpēc nākamajā gadā šādā viktorīnā būs iespējams piedalīties arī vidusskolēniem. Pūciskas aktivitātes notika Mazsalacā 16. aprīlī - nodarbība par pūcēm apvienojumā ar urālpūču un mazo putnu (strazdu, zīlīšu) būru darbnīcu. Kā ik gadu, arī Rīgas Zoodārzā un tās filiālē Kalvenē notika Dzeņa darbnīcas 2 nedēļas nogales pēc kārtas.

Putnu dienas organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu sadarbībā ar Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, Jelgavas reģionālais tūrisma centru, Latvijas Sarkanā krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komiteja, Ziemeru pagasta pārvalde, Jūrmalas brīvdabas muzeju, Kuldīgas Centra vidusskolu, biedrību "Jauniešu vētra", LOB Rīgas vietējo grupu, LOB Jūrmalas vietējo grupu, LOB Cēsu vietējo grup, LOB Litenes vietējo grupu un LOB Madonas vietējo grupu.

 

Piedalies "Torņu cīņās"

Šogad, 21. un 22. maijā jau 13. reizi norisināsies 24 stundu ilgās putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas". To laikā pieredzējušo un "Tautas klases" putnu vērotāju komandas (pa 3-4 dalībniekiem katrā) centīsies novērot pēc iespējas vairāk putnu sugu kādā no izlozētajiem putnu vērošanas torņiem. Komandu pieteikšanās par pazeminātu maksu notiek līdz 30. aprīlim. Pieteikšanās un informācija interneta vietnē awww.tornucinas.lv.

Šobrīd ir pieteikušās 12 komandas - 8 komandas pieredzējušo (jeb 24 stundu) klasē un 4 komandas Tautas (jeb 4 stundu) klasē. Diennakts putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2016" organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Latvijas vides aizsadzības fondu, restorānu "3 pavāri", Karšu izdevniecību "Jāņa sēta", SIA "Motacilla", "Swarovski Optik", Draugiem.lv, Māri Strazdu, iGoTerra.com, "Sunbird Apps", Dodies.lv un Dabas aizsardzības pārvaldi.

 

Iesaisties ligzdojošo putnu izpētē

Aizvadītajā nedēļas nogalē (16.-17. aprīlī) notika arī Eiropas ligzdojošo putnu atlanta sacensību pirmā kārta, kurā piedalījās 6 pieredzējušu putnu vērotāju komandas. Sacensību mērķis ir sacensību garā ievākt datus putnu atlantam un noskaidrotu ligzdojošo putnu sugu sastopamību. 2016. gadā sacensības notiek Latvijas austrumu pierobežā, kur šobrīd ir daudz nepietiekami izpētītu teritoriju.

Taču atlanta datu ievākšanā ir aicināts iesaistīties ikviens - ziņojot kaut par dažām putnu sugām, kuras pazīst un novērotas Latvijā. Svarīgi ir visi putni - gan parastie putni (piemēram, dziedoša zīlīte vai vārnas ligzda), gan retie putni. Ziņot ir iespējams gan ar Dabasdati.lv lietotni Android un iPhone viedtālruņiem, gan Dabasdati.lv interneta platformā, gan Dabasdati.lv īpašajā atlanta sadaļā Dabasdati.lv/putnuatlants, gan ar papīra anketām. Vairāk informācijas: http://www.lob.lv/lv/eiropas_atlants/.

 

   

 

Papildu informācija: Agnis Bušs, LOB sabiedrisko attiecību koordinators, agnis@putnidaba.lv