Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Eiropas Komisija uzsāk tiesību ierobežošanas lietu pret Polijas valdību saistībā ar meža darbiem Belovežas gāršā

Mirusī koksne ir ļoti vērtīgs Belovežas gāršas elements. Foto: Jacek Karczmarz

2016. gada 16. jūnijā Eiropas Komisija izsludināja tiesību ierobežošanas procesa sākumu pret Poliju saistībā ar tās plāniem, kas paredz palielināt izciršanas apjomu Belovežas gāršā - vienā no Eiropas lielākajām mūžameža platībām, kā arī Natura 2000 un Pasaules mantojuma vietām.

Komisijas lēmums uzsākt ierobežošanas procesu bija atbilde uz sūdzību, ko iesniedza septiņu nevalstisko organizāciju koalīcija, tostarp ClietEarth, Pasaules dabas fonds, Greenpeace un Birdlife International. Šis ir pirmais solis procedūrā, kuras rezultātā Polijai var nākties stāties Eiropas Savienības tiesas priekšā par Eiropas Savienības Biotopu direktīvas pārkāpumu.

Vides aizsardzības grupas - atspoguļojot lielas daļas Polijas zinātnes sabiedrības, kas specializējas mežu bioloģijā un ekoloģijā, viedokli - argumentēja, ka tāda mēroga mežu darbiem var būt nozīmīga ietekme uz teritorijas viengabalainību un īpaši postoša ietekme uz sugām, kas ir atkarīgas no mirušas koksnes, piemēram, retajām saproksilajām vabolēm, baltmugurdzeņiem, trīspirkstu dzeņiem, bikšainajiem apogiem un apodziņiem, augiem un sūnām. Tiek lēsts, ka apmēram 50% biodaudzveidības Belovežas gāršā ir atkarīgi no mirušas koksnes.

Nevalstiskās organizācijas komentēja:

"Mēs priecājamies, ka Eiropas Komisija ir nolēmusi veikt nozīmīgus pasākumus, lai nodrošinātu Belovežas aizsargāšanu. Polijas valdības lēmums ir smags drauds vienai no Eiropas pēdējām palikušajām savvaļas dabas teritorijām un ES likuma pārkāpums. Polijas valdība atbild par senā mežā aizsargāšanu, kurā mājo tūkstošiem augu un dzīvnieku sugu, - koku nociršana negarantē tā saglabāšanu nākamajām paaudzēm."

Vides aizsardzības grupas aicina Polijas valdību nogaidīt, balstoties uz kompromisu, kas tika panākts 2012. gadā pēc Eiropas Komisijas iejaukšanās un kas rezultējās meža darbu ierobežošanā, lai saglabātu visvērtīgākās sugas un dzīvotnes, vienlaikus atļaujot nelielu cirsmu veidošanu, lai nodrošinātu vietējos iedzīvotājus ar koksni.

Gaidāms, ka Polijas valdība Komisijai atbildēs mēneša laikā.

 

Vairāk par Belovežas gāršu: www.ilovebialowieza.com