Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Esi liecinieks putnu miljoniem - Eiropas putnu vērošanas dienas 2016

Miljoniem gājputnu rudenī šķērso Eiropu, lai dotos uz ziemošanās vietām Āfrikā. BirdLife International, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas vides aizsardzības fonds uzaicina būt par liecinieku putnu migrācijas burvībai 1. un 2. oktobrī Eiropas putnu vērošanas dienās. Pievienojies vairāk nekā 30 bezmaksas pasākumiem dažādās Latvijas vietās (sarakstu meklē www.putnudienas.lv) vai vēro putnus pats uz ziņo par tiem portālā Dabasdati.lv.

Šogad 36 BirdLife organizācijas Eiropas un Centrālāzijas valstīs kopā ar partneriem ielūdz uz vairākiem simtiem putnu vērošanas un izzināšanas pasākumiem. Putnu novērošanas vietās novērotie putni, kā arī cilvēku skaits, kas piedalījies pasākumā, tiek saskaitīti un nacionālās organizācijas sniedz par tiem informāciju Eiropas centram, kas šogad atrodas Šveicē. Tāpēc aicinām ikvienu ziņot par novērotajiem putniem portālā Dabasdati.lv vai uz e-pastu putni@lob.lv.

Iepriekšējā gadā Eiropas Putnu vērošanas dienu ietvaros vairāk nekā 32 000 cilvēku 1093 pasākumu laikā no 41 valsts vienas nedēļas nogales laikā saskaitīja vairāk nekā 5 miljonus putnu. Savukārt, Latvijā ap 900 putnu draugu reģistrēja vairāk nekā 109 000 putnus no apmēram 150 sugām.

Putni migrācijas laikā saskarās ar dažādiem apdraudējumiem. Nesens starptautiskās putnu aizsardzības organizāciju apvienības BirdLife International pētījums liecina, ka 25 miljoni (!) migrējošo putnu katru gadu tiek noķerti Vidusjūras reģiona valstīs. Pēc tam vairumam putnu tālāk vēl jāpārvar nedraudzīgais Sahāras tuksnesis un citas briesmas divas reizes gadā. BirdLife partnerorganizācijas (Latvijā - Latvijas Ornitoloģijas biedrība) turpina sniegt atbalstu, lai cīnītos ar nelegālajām putnu medībām to migrācijas laikā.

Migrējošajām putnu sugām ļoti nozīmīgas ir ne tikai ligzdošanas vietas ziemeļos, bet arī piemērotas atpūtas un barošanās vietas migrācijas ceļā, kā arī piemērotas dzīvotnes ziemošanas vietās. Eiropas putnu vērošanas dienu jeb EuroBirdwatch 2016 mērķis ir pievērst uzmanību putnu migrācijas brīnumam un migrējošo putnu vajadzībām ceļošanas laikā un ziemošanas vietās Vidusjūras reģionā un Āfrikā. Ikviens interesents var arī pats izspēlēt baltā stārķa vai bezdelīgas migrācijas spēli, lai labāk saprastu, ar kādām briesmām jāsastopas putniem migrācijas laikā. Spēles atrodamas LOB interneta lapas www.lob.lv sadaļā "Skolotājiem".

 

Eiropas putnu vērošanas dienu Pasākumu plāns un pieteikšanās (atjaunots 21.09.2016.):

(pasākumu saraksts vēl var tikt papildināts un mainīts)

 

Pasākumu grūtības pakāpe:

* Viegla - īpaši piemērota arī ģimenēm.

** Vidēja - paredzēts pārgājiens vai citas fiziskas aktivitātes.

*** Grūta - būs vajadzīga īpaša fiziska piepūle un/vai īpaša sagatavošanās.

 

Sagatavošanās pasākumi (var tikt precizēti):

 

27. septembris

* Putnu darbnīca Dvietes senlejas informācijas centrā "Gulbji". Vietējā biedrība "Ūdenszīmes" īstenos radošo darbnīcu - putnu mandalu veidošanu, stāsts par putniem un spersim pirmos soļus krāšņās putnu pasaules izziņā un lūkosim iepazīt mazāko no Latvijas pūcēm - apodziņu. Sākums plkst. 11.00. Papildu informācija pa tālruni 26011317.

 

30. septembris

* Rudens putnu migrācijas vērošana Pierīgā (mediju pārstāvjiem ar organizētu autobusu). Provizoriskais pasākuma laiks plkst. 9.00-12.00. Nepieciešams laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, slēgti apavi. Ekskursiju vadīs pieredzējušais putnu vērotājs Mareks Kilups. Pieteikšanās (līdz 28. septembrim) un papildu informācija: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00) vai uz e-pastu agnis@putnidaba.lv.

 

Eiropas putnu vērošanas dienu pasākumi (var tikt precizēti):

 

1. oktobris

Ķemeru nacionālais parks

* 9.00-13.00 un 14.00-18.00 Putnu vērošanas ekskursijas (ar autobusu) uz Kaņiera ezeru un Dunduru pļavām. Ekskursijas vadīs Jānis Ķuze, LOB Jūrmalas vietējā grupa.

* 11.00-15.00 Radošās darbnīcas, seju apgleznošana un izzinošas aktivitātes "Meža mājā".

* 11.00-15.00 Konkursa "Iepazīsti lielo ceļotāju - mazo gulbi!" iesniegto darbu izstāde un informācija par kampaņu.

Pieteikšanās un papildu informācija pa tālr.: 29149365.

 

*/** Putnu vērošana Sātiņu zivju dīķos, Saldus novadā (ar autobusu). Tikšanās plkst. 10.00 Saldus autoostā (Jelgavas iela 2), ekskursija ilgs līdz plkst. 14.00. Sātiņu zivju dīķi ir interesanta un dzīvīga dabas vērošanas vieta. Pieteikšanās: 22497233. Ekskursijas vadītāja Zigrīda Jansone.

 

** Putnu vērošana Kolkas ragā (pastaiga), Dundagas novads. Tikšanās plkst. 9.00 pie Kolkasraga informatīvā centra. Pastaigas ilgums aptuveni 3 stundas. Ekskursijas vadītājs Gaidis Grandāns. Pieteikšanās: 26638608.

 

* Papes ezera dabas parks - migrējošo putnu gredzenošana un vērošana LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā, Rucavas novadā. Interesenti tiek gaidīti no plkst. 8.00 līdz 12.00, ornitologs iepazīstinās ar putniem un to gredzenošanu un migrējošo putnu novērošanas un ķeršanas metodēm. Ekskursiju vadīs: Dr. Oskars Keišs. Pieteikšanās: 29236300.

 

** Putnu vērošanas pārgājiens Pededzes-Sitas pļavās, Gulbenes nov. Tikšanās plkst. 9.00 pie bijušās Litenes mežniecības. Pārgājiens ilgs līdz plkst. 13.00, tā laikā apsekosim Litenes muižas parku un apkārtējos laukus. Ieteicami gumijas zābaki un laika apstākļiem piemērots apģērbs. Ekskursiju vadīs Elvijs Kantāns, LOB Litenes vietējās grupas vadītājs. Pieteikšanās: 26264611.

 

*/** Putnu vērošana Ainažos LOB Cēsu vietējās grupas vadībā. Tikšanās un izbraukšana ar savām personīgajām automašīnām no Cēsīm, Smilšu laukuma (Uzvaras bulv. 22) plkst. 7.00. Ir iespēja pievienoties arī pa ceļam. Pēc putnu vērošanas Ainažos, Lībiešu upuralu pie Svētupes apmeklējums un stāstījums par tām. Pieteikšanās/papildu informācija: 26857059 (Agnese).

 

**/*** Dzērvju rīts Teiču purvā! (ar autobusu) Tikšanās plkst. 5.30 Madonā, Saieta laukumā. Pirmajā krēsliņā nokļūsim pie Teiču purva un sagaidīsim, kā no purva izlido dzērves, zosis, pīles un dzeltenie tārtiņi. Turpinoties gaismai un dzērvju lidošanai, skatīsim mazputniņus un turpināsim izbraucieni cauri laukiem uz Nagļu dīķiem un ezeru lūkojos ūdensputnus. Nepieciešams laika apstākļiem atbilstošs apģērbs un, ja ir, binoklis, kabatas lukturītis. Ekskursiju ar autobusu vadīs ornitologs Andris Avotiņš jun., LOB Madonas vietējā grupa. Pieteikšanās rakstot SMS uz tālruni 29234956 (Ilze, Līga) vai epastu - infolubans@inbox.lv. Vietu skaits ierobežots, obligāta pieteikšanās.

 

** Migrējošo putnu vērošana pie Liepājas ezera (pastaiga). Tikšanās plkst. 8.00, Liepājā, Ezermalas ielā pie Zirgusalas dambja. Nepieciešams laika apstākļiem piemērots apģērbs. Ekskursijas vadītājs Jurģis Šuba. Pieteikšanās: 29361851.

 

** Putnu vērošana Burtnieku ezera apkārtnē (pastaiga). Tikšanās plkst. 10.00 pie Burtnieku muižas parka vārtiem, Burtniekos. Nepieciešams laika apstākļiem piemērots apģērbs un slēgti apavi. Pieteikšanās: 26446487. Ekskursijas vadītājs: Dagnis Mukāns.

 

*/** Putnu vērošana ar autobusu Rāznas nacionālajā parkā un aktivitātes dabas izglītības centrā "Rāzna". Sākums plkst. 9.00, tikšanās pie Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas biroja Rēzeknē, Galdnieku ielā 8 (stāvlaukumā pie RIMI un CITADELE). Ekskursijas vadītājs: DAP inspektors Dagnis Vasiļevskis, LOB Madonas vietējā grupa. Līdzi ņemami binokļi, putnu noteicēji, laika apstākļiem un iešanai dabā piemēroti apavi un apģērbs, noderēs arī sviestmaizes. Pieteikšanās: 26247732. Maršruts: Rēzekne-Čornaja (putnu vērošana Rāznas ezera Dukstigala līcī)-Rogs (putnu vērošana pie Kaunatas ezera un Rāznas ezera)-Lipuški (putnu vērošana pie Rāznas ezera, ekspozīcija "Iepazīsti un sajūti Rāznas Nacionālo parku", radošas aktivitātes dabas izglītības centrā "Rāzna")-Zosna (putnu vērošana Zosnas mitrainē, Rāznas un Zosnas ezeru apkārtnē)-Ismeri (putnu vērošana pie Ismeru ezera un tā apkārtnē)-Rēzekne.

Dalībnieku skaits ierobežots. Aicinām pieteikties savlaicīgi, zvanot vai sūtot SMS uz mob. tālruni 29139677 (Regīna). Iepriekš vienojoties, dalībai pasākumā var pievienoties kādā no maršruta sākumpunktiem.

 

* Putnu vērošana dabas parkā "Užavas lejtece". Tikšanās vieta putnu vērotājiem automašīnās pie Ventspils-Liepājas šosejas un Ziru ceļa krustojuma plkst. 8:00. Atrašanās vieta: http://ej.uz/uzava16. Pasākums notiks, pārvietojoties ar auto pa dabas parka ceļiem no vietas uz vietu, kurās ar teleskopa un pasākuma dalībnieku līdzi paņemto binokļu palīdzību vērosim putnus to rudens migrācijas noskaņās. Pieteikties pa tālruni 28385025 (Andra). Gids: Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts, dabas pētnieks, ornitologs Vilnis Skuja.

 

** Putnu vērošana Mangaļsalā, Rīgā (pastaiga). Tikšanās plkst. 9.00 pie Mangaļsalas mola. Nepieciešams laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, slēgti apavi, ja ir, binoklis. Pieteikšanās: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00). Pastaigu vadīs Maija Rozenfelde.

 

** Putnu vērošana Ķengaragā, Rīgā (pastaiga). Tikšanās plkst. 9.00 blakus Ķengaraga dīķim uz mola Daugavā. Līdzi jāņem binokļi, laika apstākļiem piemērots apģērbs, slēgti apavi. Pieteikšanās: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00). Ekskursiju vadīs Mārcis Tīrums.

 

*/** Putnu vērošana Lielupes upes grīvā (no Jūrmalas puses). No plkst. 10.00 līdz 13.00 būs sastopams putnu vērotājs Imants Jakovļevs, kurš rādīs un stāstīs par tur redzamajiem putniem. Pasākumu organizē LOB Rīgas vietējā grupa sadarbībā ar LOB Jūrmalas vietējo grupu. Pieteikšanās: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00).

 

 

2. oktobris

 

Ķemeru nacionālais parks

* Plkst. 9.00-14.00 Putnu vērošana no CEMEX putnu torņa (Kaņiera ezera Riekstu pussalā) ornitologa Viestura Vintuļa vadībā.

* Plkst. 11.00-15.00 Radošās darbnīcas un izzinošas aktivitātes "Meža mājā".

* Plkst. 11.00-15.00 Konkursa "Iepazīsti lielo ceļotāju - mazo gulbi!" iesniegto darbu izstāde un informācija par kampaņu.

Pieteikšanās un papildu informācija pa tālr.: 29149365.

 

* Papes ezera dabas parks - migrējošo putnu gredzenošana un vērošana LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā, Rucavas novadā. Interesenti tiek gaidīti no plkst. 8.00 līdz 12.00, ornitologs iepazīstinās ar putniem un to gredzenošanu un migrējošo putnu novērošanas un ķeršanas metodēm. Ekskursiju vadīs: Dr. Oskars Keišs. Pieteikšanās: 29236300.

 

** Randu pļavās putnu vērošanas ekskursija. Satikšanās stāvlaukumā pie Randu pļavu norādes (šoseja A1, Salacgrīvas novads, aiz Kuivižiem), plkst. 10.00.

* Plkst. 11.30-12.30 izzinošas darbnīcas pie putnu vērošanas torņa, vadītāja Inta Soma.

Nepieciešami slēgti apavi iešanai dabā. pasākums ilgs līdz plkst. 13.00. Pieteikšanās: 26446487. Ekskursijas vadītājs: Dagnis Mukāns.

 

** Putnu vērošana Ķeipenes apkārtnē (pārgājiens). Pulcēšanās plkst. 10.00 pie Ķeipenes kultūras nama Akas ielā, Ķeipenē. Līdzi jāņem binokļi, laika apstākļiem piemērots apģērbs, slēgti apavi. PPēc pārgājiena iespaidu kopsavilkums pie karstas tējas un pavasarī izlikto būrīšu apsekošana (tīrīšana). Pieteikšanās: 29149759 (Baiba). Ekskursiju vadīs Imants Jakovļevs.

 

** Putnu vērošanas pārgājiens Jaunpiebalgā. Tikšanās pie Jaunpiebalgas pagasta pārvaldes Gaujas ielā 4, plkst. 10.00. Pārgājiena ilgums aptuveni četras stundas, pārgājiena laikā izpētīsim Jaunpiebalgas pilsētu, Gaujas krastus un apkārtni. Nepieciešams laika apstākļiem piemērots apģērbs. Ekskursiju vadīs LOB Litenes vietējās grupas vadītājs Elvijs Kantāns. Pieteikšanās: 26264611.

 

** Putnu vērošanas pastaiga Madonas pilsētā. Tikšanās pie Kultūras nama plkst. 10.00. Ilgums 3-4 stundas. Putnus var vērot ne tikai dabā, bet arī pilsētā, mums tikai jāmāk tos ieraudzīt. Ieskatīsimies mazdārziņos, ūdensputnus lūkosim Salas ezerā un mazputniņus mežā. Pastaigu vadīs putnu vērotājs Andris Dekants. Līdzi laikam atbilstošs apģērbs, ja ir, binoklis un pusdienu maizītes. Pieteikšanās rakstot SMS uz 29234956 (Ilze, Līga) vai epastu - infolubans@inbox.lv (LOB Madonas vietējā grupa).

 

** Putnu vērošana Daugavgrīvā, Rīgā (pastaiga). Tikšanās plkst. 9.00 pie 3. autobusa galapunkta (Valentīna Pikuļa alejā). Nepieciešams laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, slēgti apavi un, ja ir, binoklis. Pieteikšanās: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00). Pastaigu vadīs putnu vērotājs Mareks Kilups.

 

** Putnu vērošana Ķengaragā, Rīgā (pastaiga). Tikšanās plkst. 9.00 blakus Ķengaraga dīķim uz mola Daugavā. Līdzi jāņem binokļi, laika apstākļiem piemērots apģērbs, slēgti apavi. Pieteikšanās: 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00). Ekskursiju vadīs Mārcis Tīrums, LOB Rīgas vietējā grupa.

 

* Putnu būrīšu gatavošana un spēles par putniem LOB birojā, Skolas ielā 3, Rīgā. Interesenti tiek gaidīti plkst. 10.00-12.00. Papildu informācija pa tālruni 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00 un pasākuma dienā).

* Zīmējumu izstādes "Uzzīmē dižraibo dzeni" un "Bezdelīgas manā apkaimē" LOB birojā, Skolas ielā 3, Rīgā. Interesenti tiek gaidīti plkst. 10.00-16.00. Papildu informācija pa tālruni 67221580 (LOB, darba dienās plkst. 10.00-16.00 un pasākuma dienā).

 

Eiropas putnu vērošanas dienas Latvijā organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB; BirdLife International partneris Latvijā) un Dabas aizsardzības pārvalde ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu un sadarbības partneru atbalstu.

   

 

Papildu informācija: Agnis Bušs, LOB sabiedrisko attiecību koordinators, agnis@putnidaba.lv