Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Rīgas putnu cīņā otro reizi uzvar "Himantopus himantopus"

"Rīgas putnu cīņa 2016" uzvarētāji - komanda "Himantopus himantopus" sacensību laikā. No kreisās: Andris Dekants, Ilze Bojāre, Ieva Mārdega, Mareks Kilups. Foto no komandas arhīva/i>

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) Rīgas vietējā grupas organizētajās putnu vērošanas sacensībās "Rīgas putnu cīņa 2016" jau otro gadu uzvarēja komanda "Himantopus himantopus" (Ilze Bojāre, Mareks Kilups, Andris Dekants, Ieva Mārdega) ar iegūtiem 92,5 punktiem - novērotām 79 sugām un 13,5 papildpunktiem par dzimumu noteikšanu. Sacensībās piedalījās 10 komandas, kuras kopā novēroja 93 putnu sugas, no kurām 30 sugām tika noteikts vismaz viens no dzimumiem.

Sacensību mērķis bija 2-4 cilvēku komandai 8 stundu laikā Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas robežās novērot un reģistrēt pēc iespējas vairāk putnu sugu, bet papildu punkti piešķirami par noteiktiem putnu dzimumiem un pasugām. 2015. gadā tika novērota 81 putnu suga, bet neskatoties uz lielo vēju un auksto laiku 2016. gadā tika novērotas 93 putnu sugas. Šogad netika novērotas 10 iepriekšējā gada sugas, taču klāt nākušas 22 jaunas sugas, kā rezultātā Rīgas putnu cīņā abu gadu laikā novērotas 103 sugas.

Kā viens no Rīgas putnu cīņas mērķiem, ir uzlabot putnu atpazīšanas prasmes, tai skaitā dzimumu noteikšanā. Putnu dzimumu noteikšana deva papildus punktus, un sacensību organizatorus priecē, ka pat pieredzējušām komandām tas lika pašķirstīt putnu noteicējus un iedziļināties detaļās. 2015. gadā komandām izdevies noteikt dzimumu 17 putnu sugām, bet šogad vismaz vienu dzimumu izdevies noteikt 30 putnu sugām.

Otro vietu ieguva komanda "Latvijasputni.lv xs" (Rūta Grīnerte, Ieva Grīnerte, Elizabete Millere, Kārlis Millers) ar iegūtiem 88 punktiem - novērotām 72 putnu sugām un 16 papildpunktiem. Savukārt trešo vietu ieņēma komanda "M-Ērgļi" (Jānis Ķuze, Sintija Martinsone, Viesturs Vintulis) ar iegūtiem 65 punktiem - novērotām 52 putnu sugām un 13 papildpunktiem par noteiktiem dzimumiem.

 

Kā viens no interesantiem skaitļiem ar ko salīdzināties ir "dūži", jeb putnu sugas, kuras izdevies novērot tikai vienai komandai. 2015. gadā šādi "dūži" bija 19, bet šogad 15. Augot komandu skaitam un zināšanām "dūžu" kļūs mazāk, tādēļ arī tie ir vērtīgāki! Visvairāk "dūžu" ieguva komanda "Himantopus himantopus" - 10, bet "Latvijasputni.lv xs" - 2. Savukārt "Pupuķotājas", "Rīgas rūsa" un "Ķauķīši" pa vienam "dūzim".

 

Balva par aktivitāti sociālajos tīklos tika piešķirta Armandam Majevskim no komandas "Komanda no Teikas". Kā arī šogad tika uzsākta jauna tradīcija un uzvarētāju komandai tika pasniegts ceļojošais kauss - sacensību logo formā izveidots koka ūpis, paldies Imantam Jakovļevam par tā izgatavošanu.

Paldies visām komandām, kuras piedalījās, bet jo īpaši sacensību jaunākajiem dalībniekiem - Oliveram Bušam (5 g.v.), Kristianam Bušam (7 g.v.), Rūtai Grīnertei (9 g.v.) un Elizabetei Millerei (9 g.v.) -, kā arī komandām, kas piedalījās pirmo reizi - "M-Ērgļi" (Jānis Ķuze, Sintija Martinsone, Viesturs Vintulis), "Latvijasputni.lv xs" (Rūta Grīnerte, Ieva Grīnerte, Elizabete Millere, Kārlis Millers), "Rīgas rūsa" (Ilze Sauša, Daiga Brakmane, Kristaps Vilks), "Ampēriņš" (Laima Birziņa, Inese Grīnberga, Andris Grīnbergs, Dagnis Mukāns) un "Ķauķīši" (Gunita Belēviča, Jānis Zariņš, Margarita Baltā, Paula Zariņa).

LOB Rīgas vietējā grupa īpaši lielu paldies izsaka sacensību galvenajai organizatorei Gunai Rozei.

Kā to pierādīja sacensības, Rīga ir bagāta ar putnu daudzveidību. Atliek tikai doties šo putnu meklējumos! Ja arī tu vēlies iepazīt putnus Rīgā, pievienojies LOB Rīgas vietējai grupai - raksti uz riga@lob.lv un seko jaunumiem Facebook lapā "Latvijas Ornitoloģijas biedrības Rīgas grupa". LOB Rīgas vietējās grupas pasākumi atrodami arī www.lob.lv pirmajā lapā esošajā kalendārā.

 

Sacensību "Rīgas putnu cīņa 2016" kopējie rezultāti MS Excel formātā (xlsx)

 

Papildu informācija: Guna Roze, Andris Dekants, LOB Rīgas vietējā grupa, riga@lob.lv