Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Akcijas "Ziņo par putniem dārzā" rezultāti

Lielās zīlītes pie barotavas. Foto: Selga Bērziņa / selgasfoto.lv

Pirmā Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) izsludinātā "Ziņo par putniem dārzā" ir veiksmīgi noslēgusies. Tās laikā no 27. līdz 29. janvārim putni skaitīti 163 dārzos, kuros novēroti 3748 putni no 41 sugas. Visbiežāk ziņots par lielo zīlīti un zilzīlīti, bet visvairāk saskaitītas ir lielās zīlītes, mājas zvirbuļi un lauku zvirbuļi. Akcija notika visās Baltijas valstīs vienlaikus pēc vienotas metodikas.

Akcijas "Ziņo par putniem dārzā" laikā kādā no trim dienām (27.-29. janvārī) brīvi izvēlētā stundā bija jāskaita putni dārzā, pie barotavas, parkā, kapsētā u.tml. vietās. Latvijā vidēji vienā dārzā ir novēroti 23 putni un 4 putnu sugas. Vislielākais putnu sugu skaits, kas novērots vienā dārzā, ir 13 putnu sugas (Rēzeknes novada Čornajas pagastā). Savukārt 2 dārzos stundas laikā nav novērots neviens putns - arī tas ir rezultāts. Kopā (gan portālā Dabasdati.lv, gan pa pastu) saņemti 709 ziņojumi par 3748 novērotiem putniem no 41 sugas. Visbiežāk ziņots par lielo zīlīti (119 ziņojumi), zilzīlīti (79), pelēko vārnu (48), mājas zvirbuli (47) un dzilnīti (46). Vislielākais kopējais putnu skaits bija lielajai zīlītei (1038 putni), mājas zvirbulim (781), lauku zvirbulim (435), pelēkajai vārnai (184) un zilzīlītei (168).

 

 

Akcija "Ziņo par putniem dārzā" vienlaikus notika visās Baltijas valstīs (Lietuvā arī pirmo reizi, bet Igaunijā akcija notiek kopš 2010. gada). Lietuvā ziņojumus sniedza apmēram 380 novērotāji, bet Igaunijā ap 1800. Ideja par akciju aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979. gada.

Ziema vēl turpinās, tāpēc LOB atgādina, ka putni ir jāturpina barot līdz pavasarim, ja tas ir iesākts. Tāpat turpinās arī LOB vietējo grupu konkursi par putniem pie barotavām - LOB Rīgas vietējā grupa līdz 27. februārim aicina piedalīties zīmējumu un foto konkursā "Mans lidojošais kaimiņš" un LOB Cēsu vietējā grupa līdz 31. martam aicina iesaistīties putnu novērojumu, foto un stāstu konkursā "Putni pie barotavas".

 

 

Papildu informācija: Agnis Bušs, agnis@putnidaba.lv