Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Pašvaldībām jāatbalsta biedrība "Drauga spārns"

Savainots paugurknābja gulbis. Foto no biedrības "Drauga spārns" arhīva

Reaģējot uz publiski izskanējušo informāciju par Jūrmalas pilsētas domes vēršanos pret biedrības "Drauga spārns" izveidoto savvaļas putnu patversmi, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) norāda, ka Jūrmalai un citām pašvaldībām būtu jānodrošina finansējums šai biedrībai, kas pilda pašvaldībām uzdoto pienākumu, ar kuru pašas pašvaldības nespēj tikt galā.

Latvijā ilgstoši pastāvējusi problēma, ka trūkst savvaļas dzīvnieku rehabilitācijas centra. 2007. gadā, aptaujājot institūcijas, kam iedzīvotāji mēdz ziņot par nelaimē nonākušiem dzīvniekiem, LOB noskaidroja, ka 80% gadījumu tiek ziņots par putniem. Vismaz ceturtajā daļā ziņoto gadījumu putniem palīdzība nav nepieciešama, bet gadījumos, kad palīdzība ir vajadzīga, iedzīvotājiem nereti nav, pie kā vērsties.

Dzīvnieku aizsardzības likums nosaka, ka par bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušiem savvaļas dzīvniekiem jāparūpējas vietējai pašvaldībai, taču LOB pieredze, bieži esot starpniekam starp iedzīvotājiem un pašvaldību, liecina, ka nereti pašvaldības šo darbu nespēj vai nevēlas veikt vai pat nezina, ka tas ir to pienākums.

Viesturs Ķerus, LOB valdes priekšsēdētājs, norāda: "Šāda putnu indivīdu glābšana lielākoties nerisina dabas aizsardzības problēmas, taču mēs zinām, ka sabiedrībai, kam rūp daba, tā ir ļoti būtiska. Apsveicami, ka biedrība "Drauga spārns", ir uzņēmusies apmierināt šo sabiedrības pieprasījumu. Ilgu laiku iedzīvotāji, kas grib palīdzēt nelaimē nonākušiem putniem, ir atdūrušies tukšumā, lai gan no likuma viedokļa jautājums ir šķietami sakārtots. Pašvaldībām vajadzētu biedrību "Drauga spārns" atbalstīt finansiāli un citos iespējamos veidos, nevis traucēt šai organizācijai strādāt."

Vienlaikus LOB atgādina, ka putnus nepieciešams glābt tikai tajos gadījumos, kad tie tiešām ir savainoti. Pavasarī un vasarā arvien biežāk būs sastopami nelidojoši putnu mazuļi, bet tiem cilvēka palīdzība lielākoties nav nepieciešama.

 

Papildu informācija: Viesturs Ķerus, LOB valdes priekšsēdētājs, viesturs@lob.lv