Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ādažu poligonā atgriezušās retās zaļās vārnas

Zaļā vārna pie ar vebkameru aprīkotā būra 2017. gada 23. maijā. Ekrānšāviņš: Made

Līdz ar karstuma vilni pagājušajā piektdienā, 19. maijā, Ādažu poligona būrī, kas aprīkots ar tiešraides kamerām, no ziemošanas vietas Āfrikā atgriezās pirmā zaļā vārna ar gredzenu "HR". Kā liecina ornitologu Edmunda Račinska un Ievas Mārdegas rīcībā esošā informācija, šī zaļā vārna dzimusi 2012. gadā citā Ādažu poligona būrī un atkārtoti novērota netālu no kameru būra arī 2014. un 2015. gadā.

Nākamajā dienā, 20. maijā, pie būra atgriezās septiņus gadus vecais zaļās vārnas tēviņš ar gredzenu "AL", kas šajā būrī ligzdo kopš 2012. gada. Abu zaļo vārnu satikšanās noritēja miermīlīgi, un šobrīd zaļā vārna ar gredzenu "AL" turpina saimniekot būrī.

Kā rāda E. Račinska dati, šim tēviņam iepriekšējos gados pievienojušās trīs dažādas mātītes. Tiesa, pērn mēģinājums ligzdot izvērtās nesekmīgs.

Zaļā vārna šobrīd regulāri apmeklē būri, nesot barību - dažādus kukaiņus.

Kopš translācijas uzsākšanas 2. maijā tiešraides vērotāji Dabasdati.lv forumā fiksējuši, ka arī citu sugu putni regulāri apmeklē būri. Sākotnēji tajā viesojās mājas strazda tēviņš, kam vēlāk pievienojās arī mātīte. Putni būrī nesa ligzdas materiālu - salmus.

8. maijā būri sāka apmeklēt tītiņu pāris. Tītiņš ir neliels, apmēram zvirbuļa izmēra dzenis, kas dažkārt ir ligzdojis zaļo vārnu būros. Tītiņi savukārt tika manīti tīram ārā no būra strazdu atnesto ligzdas materiālu. 10. maijā novērota lielā zīlīte.

Arī šobrīd gan mājas strazds, gan tītiņš joprojām turpina apciemot būri.

Vēro tiešraidi mājas lapā www.putniadazos.lv.

Interneta tiešraidi no zaļās vārnas būra nodrošina Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs un Latvijas Ornitoloģijas biedrība LIFE+ projekta "Putni Ādažos" ietvaros. Tiešraidi atbalsta "Latnet", "LMT Straume" un Aizsardzības ministrija. Būrī novērojamās dabas norises iespējams komentēt portāla Dabasdati.lv forumā.

 

Papildu informācija:

Zaļā vārna Coracias garrulus ir pasaulē apdraudēta putnu suga. Kādreiz Latvijā parasta, šobrīd tā mūsu valstī sastopama tikai Pierīgas mežos - aizsargājamo ainavu apvidū "Ādaži" un dabas liegumā "Garkalnes meži" ligzdo ap 20 pāri zaļo vārnu. Šim putnam nepieciešama vide ar atklātiem laukiem, kas kalpo par kukaiņu medību vietām, un koku puduriem, kur atrast dobumainus kokus ligzdošanai.

Eiropas Savienības LIFE+ programmas līdzfinansētā projekta "Putni Ādažos" (pilns nosaukums - "Īpaši aizsargājamo putnu sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošana NATURA 2000 teritorijā "Ādaži"") laikā no 2014. līdz 2017. gadam aizsargājamo ainavu apvidū "Ādaži" 1620 ha platībā atjauno virsājus, mežus un augsto purvu - dzīvesvietas tādiem Eiropā retiem un aizsargājamiem putniem kā rubenim, vakarlēpim, zaļajai vārnai, sila cīrulim, stepes čipstei, purva tilbītei un brūnajai čakstei. Projektā ietvaros norisinās arī dažādi karavīru un plašākas sabiedrības izglītošanas pasākumi. Projektu īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijas Ornitoloģijas biedrību, AS "Latvijas Valsts meži" un Sējas novada domi, līdzfinansē - Latvijas vides aizsardzības fonds.

Aizsargājamo ainavu apvidus "Ādaži" izveidots 2004. gadā, lielāko daļu no 10 150 hektāru plašās teritorijas aizņem Ādažu militārais poligons. Ādažu virsājs sedz ap 2000 hektārus, to veido saulaini un vējaini viršu audžu un smiltāju klajumi sausā nabadzīgā augsnē un reti augoši koki. Šajā neparastajā vidē mīt Eiropā retas putnu sugas - zaļā vārna, rubenis, vakarlēpis, stepes čipste, brūnā čakste, kā arī reti augi - meža silpurene, plakanstaipekņi; kukaiņi - sarkanspārnu sisenis, skabiozu pļavraibenis; abinieki un rāpuļi - gludenā čūska, smilšu krupis.