Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ar satelītraidītājiem izsekos melno stārķu ceļu uz ziemošanas vietām

Foto: Urmas Sellis

Melno stārķu satelītsekošanas eksperts čehu ornitologs Ļubomirs Peške īsi pirms pirmā noķertā melnā stārķa palaišanas

Starptautiskā projekta „Natura pastkartes” ietvaros šī gada 28. un 29. jūnijā Dobeles rajonā divi melnie stārķi aprīkoti ar satelītraidītājiem.

Projektā piedalās 8 valstis – Beļģija, Francija, Luksemburga, Spānija, Čehija, Ungārija, Igaunija un Latvija. Katrā no tām ar raidītājiem aprīkos divus melnos stārķus. Projekta nolūks ir popularizēt Eiropas aizsargājamo teritoriju tīkla Natura 2000 nozīmi putnu migrācijas nodrošināšanā.

Melno stārķu migrācijas laikā – no augusta vidus līdz oktobrim, pētījumā iesaistīto putnu ceļam uz ziemošanas vietām varēs sekot līdzi televīzijā un internetā. Vietējās televīzijas informāciju veidos kā pastkartes no Natura 2000 vietām, kuras šķērsos šie putni.

Latvijā melnie stārķi ar raidītājiem tika aprīkoti pirmo reizi. Putnu ķeršanā piedalījās latviešu, igauņu un čehu ornitologi, un to filmēja „Vides Filmu Studija”.

Rietumeiropā melnos stārķus ar satelītraidītājiem izseko jau sen, un to ziemošanas vietas labi zināmas. Par mūsu stārķu ziemošanu drošu ziņu nav, tāpēc Latvijas melno stārķu pētniekus īpaši interesē iespēja ar raidītāju palīdzību noskaidrot putnu ceļu uz ziemošanas vietām.

„Natura pastkartes” noslēgsies līdz ar putnu ierašanos ziemošanas vietā, taču raidītāja baterija darbojas vismaz gadu un stārķiem varēs sekot arī atpakaļceļā uz ligzdošanas vietām.