Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ziemojošo ūdensputnu uzskaite 2018

Foto: Ruslans Matrozis

 

Šajā nedēļas nogalē - 13./14. janvārī - notiks Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) organizētā Ziemojošo ūdensputnu uzskaite. Latvijā uzskaite notiks jau 44. gadu un trešo gadu kā Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) finansiāli atbalstīta valsts monitoringa sastāvdaļa. Eiropā šī ir 52. ziema, kad janvāra vidū tiek skaitīti ziemojošie ūdensputni. Tā ir viena no ilglaicīgākajām monitoringa programmām, kas aptver nu jau vairākus kontinentus. PALDIES visiem līdzšinējiem novērotājiem un atbalstītājiem!

Šo gadu laikā Latvijā sakrājušās pie 1000 vietu, kur janvāra vidū ziņots kaut viens ūdensputns. Apstākļi mainās - daļa vietu zaudē savu nozīmi, putni apgūst citas. Parasti ik ziemu apskatām līdz 250 vietu iekšzemē un visu vai gandrīz visu piekrasti.

 

Vietas iekšzemē

Saitē https://dabasdati.lv/ziemojosieputni_pieteiksanas/ redzamas vēsturisko ziemojošo ūdensputnu iekšzemes vietu robežas un iespējams pieteikties kādu no tām pārbaudīt. Pēc tam redzēto ziņot vēlams https://dabasdati.lv/ziemojosieputni/, pirms tam noteikti autorizējoties Dabasdati.lv.

Šis gads nav parasts. Laika apstākļu ziņā (daudz neaizsalušu ūdeņu un pārplūduši lauki) līdzīgi ir bijuši 2007. un 2012. gadu janvāri. Ja pirmajā daudzi putni, iespējams, palika nesaskaitīti, 2012. gads parādīja, ka Dabasdati.lv ir labs palīgs uzskaitēs vasarīgās ziemās.

Šogad daudzi putni un varbūt pat interesantākie novērojumi sagaidāmi ārpus senajām vietām. To ziņošanai, tāpat kā līdz šim, izmantojams Dabasdati.lv gadījuma novērojumu ziņošanas logs, atzīmējot, ka tie ir uzskaišu dati un piezīmēs ievadot ziņas par

 • novērošanas metodi(kājām/no laivas/no gaisa/citādi) un

 • lietoto optiku(nekāda/binoklis/teleskops),

 • ūdeni (līmenis normāls/vieta sausa/vieta pārplūdusi) un

 • ledu novērojumu vietā (aizsalusi nemaz/pilnīgi/daļēji ...%) un

 • to, vai uzskaites rezultātu ietekmēja laika apstākļi (nemaz/maz/vidēji/stipri) un

 • traucējums (nemaz/maz/vidēji/stipri).

   

  Jūras piekraste

  Visa piekraste ir sadalīta 10-17 km garos vienas ziemas dienas laikā veicamos maršrutos. Tie savukārt - 1 km garos posmiņos. Uzskaites dalībniekam nepieciešams teleskops, binoklis un globālās pozicionēšanas ierīce posmiņu robežu atrašanai dabā. Tā kā cenšamies, lai nebūtu ne neapskatītu, ne dubulti saskaitītu posmu, un novērotāju sadalījums būtu labākais iespējamais transporta izmaksu ziņā, plānus skaitīt jūru lūdzu pieteikt pa telefonu 26542744, antra@lob.lv

   

  Wetlands International glabā savāktos datus un 2017. gada vasarā tika apkopots 50 gados saskaitītais.

  Pārskats par 2017. gada uzskaiti Latvijā ir atrodams DAP interneta vietnē un publikācijā žurnāla "Putni dabā" 2017/4 numurā.

   

  Papildu informācija: Antra Stīpniece, Ziemojošo ūdensputnu uzskaites koordinatore, antra@lob.lv

   

 •