Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ziemojošo ūdensputnu uzskaite 2019

Gaigalas 2017. gada februārī Dārziņu attekā. Foto: Ilze Priedniece

Šī ir 53. ziema, kad Eiropā janvāra vidū tiek skaitīti ziemojošie ūdensputni. Arī Latvijā ar Dabas aizsardzības pārvaldes atbalstu to darīsim.

Kavējamies atmiņās par iepriekšējo sezonu (Re, cik daudz mēs saskaitījām! Tavu siltu ziemu! Tavus čaklus skaitītājus - PALDIES visiem!), lasot šeit, līdz jau nākamā uzskaite klauvē pie durvīm. Centrālie datumi šoziem - 12./13. janvāris.

 

Vietas iekšzemē

Agrāk ziņotās vietas

Šeit redzamas vēsturisko ziemojošo ūdensputnu iekšzemes vietu robežas, un ir iespējams pieteikties kādu no tām pārbaudīt.

Pēc tam redzēto vēlams ziņot šeit, pirms tam noteikti autorizējoties www.dabasdati.lv.

Cerēsim, ka šogad tehniski veiksies gludāk. Ja ne - novērojumu ziņošanai, tāpat kā līdz šim, izmantojams arī jebkura veida pasts vai www.dabasdati.lv gadījuma novērojumu ziņošanas logs, vai telefona lietotne, atzīmējot, ka tie ir uzskaišu dati un piezīmēs ievadot ziņas par:

 • novērošanas metodi (kājām/no laivas/no gaisa/citādi),

 • lietoto optiku (nekāda/binoklis/teleskops),

 • ūdeni (līmenis normāls/vieta sausa/vieta pārplūdusi) un ledu novērojumu vietā (aizsalusi nemaz/pilnīgi/daļēji ...%),

 • to, vai uzskaites rezultātu ietekmēja laika apstākļi (nemaz/maz/vidēji/stipri) un traucējums (nemaz/maz/vidēji/stipri).

  Caur visām lietotnēm par ūdensputnu trūkumu lūgums ziņot, izvēloties statusu "Nav novērots, kaut speciāli meklēts".

   

  Jaunas vietas

  Ūdensputni ārpus šo vēsturisko vietu tīkla noteikti būs, un par tiem lūgums ziņot sev ērtākajā veidā, reģistrējot visas ūdensputnu sugas (arī parastākās) un to skaitu.

   

  Jūras piekraste

  Visa piekraste ir sadalīta 10-17 km garos vienas ziemas dienas laikā veicamos maršrutos. Tie savukārt - 1 km garos posmiņos. Uzskaites dalībniekam nepieciešams teleskops, binoklis un globālās pozicionēšanas ierīce posmiņu robežu atrašanai dabā. Piekrastes uzskaitē tiek reģistrēti arī roņi, zvejas ierīces un cilvēku klātbūtne. Tā kā cenšamies, lai nebūtu ne neapskatītu, ne dubulti saskaitītu posmu, un novērotāju sadalījums būtu labākais iespējamais transporta izmaksu ziņā, plānus skaitīt ziemojošos ūdensputnus jūrā lūdzu pieteikt pa telefonu 26542733, antra@lob.lv.

  Ar uzskaiti saistītie izdevumi (degviela, sabiedriskais transports, naktsmājas), kas noformēti atbilstoši LOB grāmatvedības prasībām, tiks atlīdzināti.

  Kākauļi 2017. gada janvārī Ventspilī pie mola. Foto: Edgars Smislovs

   

  Papildu informācija: Antra Stīpniece, ziemojošo ūdensputnu uzskaišu koordinatore, antra@lob.lv

   

 •