Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Aicinām uz lekciju par putniem pie barotavām un skaitīt putnus dārzā

Skati arī plakāta .pdf versiju.

Kā sauc to putnu, kas man šorīt bija pie barotavas?

Kādi putni vispār apmeklē barotavas?

Vai vajag barot putnus?

Kādi ir barotavu veidi?

 

21. janvārī (pirmdiena) lekcijā "Putni pie barotavām"

varēsi uzzināt atbildes uz šiem un citiem jautājumiem. Sākums plkst. 18.00, Skolas ielā 3, Rīgā, 4. stāvā. Lekciju vadīs Agnis Bušs.

Lekcija piemērota putnu pasaules iepazīšanas iesācējiem.

Pieteikšanās līdz 18. janvārim, rakstot uz e-pastu putni@lob.lv.

Dalības maksa: LOB biedriem 7 EUR, citiem interesentiem 14 EUR, kas jāpārskaita uz LOB kontu LV34HABA000140J035491 (ar norādi "Lekcija "Putni pie barotavām"").

 

25.-27. janvārī akcija "Ziņo par putniem dārzā"

Vienas stundas laikā kādā no akcijas dienām jāsaskaita, cik un kādu sugu putni uzturas dārzā vai pie barotavas.

Noteikumi:

1) jāizvēlas vieta dārzā (parkā vai kapsētā) ar labu skatu - vislabāk putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā. Putnus var vērot arī no iekštelpām (piemēram, novērojot putnu barotavu).

2) 2019. gada 25., 26. vai 27. janvārī jāizvēlas precīzi viena stunda, kad esat pilnībā brīvs. Jāpieraksta katras novērotās putnu sugas lielākais skaitlis, ko vienlaikus redzat vienā vietā. Ja pierakstīsit citu skaitli, sanāks, ka esat skaitījis vienus un tos pašus putnus. Neskaitiet putnus kopā! Neskaitiet tos putnus, kas pārlido pāri vai palido garām, bet neapstājas dārzā vai pie barotavas.

3) Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus vai vēlas iemācīties tos atpazīt.

4) Ja neatpazīstat putnu un nevarat atrast to putnu noteicējā, nepierakstiet neidentificētu putnu! Novērojumu kvalitātei ir liela nozīme.

5) Putni nav jāvēro pilnu stundu, piemēram, no 13.00 līdz 14.00, bet vienas stundas periodā, piemēram, no 13.07 līdz 14.07.

6) Ja skaitāt parkā vai kapsētā, nestaigājiet pa visu parku, bet izvēlieties teritoriju, kā ietvaros skaitīsit. Ja atrodieties dārzā, skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.

7) Dārzā/parkā/kapsētā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo skaitīsit vienus un tos pašus putnus. Otro, trešo vai ceturto reizi skaitiet putnus citā vietā.

8) Arī nulle ir rezultāts. Šīs nav sacensības, kurš novēros visvairāk putnu. Mērķis ir noskaidrot, cik putnu dzīvo dārzos ziemā.

9) Par novērojumiem jāziņo portālā Dabasdati.lv. Ja neizmantojat internetu, rezultātus varat sūtīt pa pastu Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, Skolas ielā 3, Rīgā, LV-1010.

 

Pērn, akcijas laikā no 2018. gada 26. līdz 28. janvārim putni tika skaitīti 232 dārzos, kuros novēroti 5103 putni no 53 sugām. Visbiežāk ziņots par lielo zīlīti un zilzīlīti, bet visvairāk saskaitītas ir lielās zīlītes, lauku zvirbuļi un zaļžubītes. Akcija notiek visās Baltijas valstīs vienlaikus pēc vienotas metodikas.

 

Papildu informācija: putni@lob.lv