Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Februāra uzdevums: meklējam lielās ligzdas

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) izglītības programma "Putni un mēs" uzaicina pievienoties 2019. gada februāra uzdevumam: dodieties uz mežu meklēt lielās ligzdas, nofotografē tās, atzīmē kartē un mēģini noteikt tās piederību pēc lielo ligzdu noteicēja. Papildus varat pievērst uzmanību arī šā gada putna, mežirbes, klātbūtnes pazīmēm - balsij un mēsliem. Stāstus un citus materiālus par šo uzdevumu gaidīsim līdz februāra beigām uz e-pastu putni@lob.lv.

Ziema ir labākais laiks, lai mežā (īpaši platlapju mežā) meklētu lielās putnu ligzdas, jo kokiem nav lapu un tās ir vieglāk pamanīt. Tāpēc šomēnes aicinām doties mežā un palūkoties augšā kokos - varbūt izdodas atrast kādu lielu ligzdu. Ja šāda ligzda ir atrasta, tad to nofotografē un atzīmē kartē. Pēc tam ar lielo ligzdu noteicēja (elektroniski pieejams .pdf formātā) palīdzību vari mēģināt noteikt tās īpašnieku. Ja gadījumā neizdodas atrast nevienu ligzdu, par to nav jābēdā - arī tas ir rezultāts, ka šajā vietā ligzdu nav.

 

Papildus uzmanību mežā pievērsiet arī mežirbes klātbūtnes pazīmēm - balsij un mēsliem. Pastāstiet mums arī par šiem novērojumiem, kā ziņojiet portālā Dabasdati.lv. Ļoti vēlams arī mežirbes balsi ierakstīt un mēslus nofotografēt. Katra šī lieta dod tik vērtīgo papildu informāciju.

Mežirbes balss ir ļoti spalgs spiedziens. Šo un citas skaņas vari atrast vietnē www.xeno-canto.org, ierakstot atslēgas vārdus "Tetrastes bonasia". Piemēram, šis mežirbes ieraksts ir tapis no mazā ērgļa vebkameras.

 

Mežirbes mēsli ir gaiši brūnas nūjiņas ar baltiem galiem. Izskatās teju pēc kukurūzas nūjiņām.

 

LOB izglītības programma "Putni un mēs" ar SIA "CEMEX" atbalstu šajā mācību gadā uzaicina ikvienu interesentu pievienoties ikmēneša uzdevumu pildīšanai. Piedalīties ir pavisam vienkārši - līdz katra mēneša beigām atsūtiet mums uz e-pastu putni@lob.lv brīvā formā, ko esat paveikuši un kā veicās. Piedalīties var ikviens - gan individuāli, gan grupās (skolas, pirmskolas izglītības iestādes, ģimenes, pulciņi, bibliotēkas utt.). Aktīvākajiem dalībniekiem mācību gada noslēgumā būs balvas! Ceturtais uzdevums janvārī bija: dodieties uz tuvējo ūdenstilpi (upi, ezeru, grāvi utt.) un pierakstiet, kādus putnus esat novērojuši un līdz janvāra beigām uz e-pastu putni@lob.lv atsūtiet, kā jums ir gājis.

 

Lai izdodas!

 

 

 

 

Papildu informācija: Elīna Kokareviča, LOB biedru koordinatore, elina@lob.lv