Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

LOB fotoalbums
 

Andra Avotiņa (jun.) prakse Tokerna ezera (Zviedrija) ornitoloģiskajā stacijā 2005. gada vasarā

Teksts un foto: Andris Avotiņš (jun.)

 

Kopš 1991. gada uz Zviedrijas dienvidos esošo Tokerna ezera ornitoloģisko staciju tiek aicināti ornitologi no Latvijas. Atkarībā no iemaņām putnu noteikšanā un laika, kad notiek viesošanās stacijā, jaunajiem ornitologiem tiek doti dažādi darba uzdevumi.

Uz Zviedriju es braucu ar tolaik vēl kursējošo prāmi Baltic Cristina. Brauciens ilga aptuveni 18 stundas, lielākoties nakts laikā. Braucot ar prāmi, vēroju putnus jūrā. Otrās dienas rītā bija ļoti daudz pūkpīļu un gaigalu ap šērām. Stokholmā, vēl braucot ar prāmi, bija redzami seši jūras ērgļi.

Zviedrijā es atrados divas nedēļas - no 8. līdz 19. augustam 2005. gadā. Manas viesošanās laikā bija sākusies migrējošo putnu ķeršana un gredzenošana. Putni tika ķerti ar tīkliem ezeram pieguļošajā niedrājā, kurā izpļauta aptuveni 120 m gara josla tīkliem. Katru rītu (izņemot 2 reizes, kad bija spēcīgs vējš) pulksten 5:00 tika atvērti tīkli un sākta putnu gredzenošana. Ap 12:00 tā tika pārtraukta un pēc tam bija brīvais laiks. Tīklus gājām kontrolēt reizi 30 minūtēs, un noķertos putnus likām speciālos maisiņos, lai tos netraumētu. Pirmajās trīs dienās man mācīja, kā putnam noteikt tauku daudzumu, tērpu maiņas stadiju. No galvas bija jāzina atsevišķu ķauķu sugu atšķirības, nemeklējot tās noteicējos. Cītīgi mācījos un jau ceturtajā dienā man atļāva palīdzēt gredzenot, laiku pa laikam pārbaudot manus gredzenotos putnus.

Vienlaikus ar mani stacijā uzturējās divas poļu ornitoloģes - Marija un Marta, un trīs zviedru jaunieši - Johans, Ilis un Alekss. Laiku pa laikam parādījās Karls un Bengts. Bengts ir stacijas priekšnieks, savukārt Karls staciju apmeklēja dienās, kad viņam bija jāskaita migrējošās zosis. Un protams, Larss. Larss ir galvenais darbā ar ārvalstu ornitologiem.

Otrajā nedēļā abiem profesionālajiem zviedru ornitologiem bija jābrauc darba darīšanās (Larsam uz salu arhipelāgu Baltijas jūrā, Bengtam savukārt beidzās atvaļinājums), tādēļ mani iecēla par "galveno". Pirmajā dienā es ārkārtīgi nervozēju, bet man ļoti palīdzēja trīs zviedru jaunieši, kas Tokerna stacijā dzīvoja jau ilgāk par mani. Šīs nedēļas laikā noķērām pat vienu Seivi ķauķi, kas Zviedrijā ir ļoti reta suga. Diemžēl putns bija ļoti novārdzis un pēc sugas noteikšanas nomira. Pie interesantākajiem notikumiem jāpiemin arī niedru lijas noķeršana. Šis putns gan Zviedrijā nav rets, tomēr stacijā līdz šim bija noķerti tikai trīs īpatņi.

Ļoti pārsteidza lielo piekūnu blīvums. Tos putnu gredzenošanas laikā varēja vērot ik pēc divdesmit minūtēm. Pirmajā nedēļā kopā ar zviedru ornitologu Karlu braucām apkārt ezeram, skaitot migrējošās zosis. Jāteic, ka Latvijā tik daudz zosu vienuviet esmu redzējis tikai Dvietes palienēs, bet savā mūžā pirmo reizi redzēju tik lielu baltvaigu zosu koncentrāciju.

Brīvajā laikā ar velosipēdu braucu uz Veterna ezeru, vai uz Hjotimu, kur uzturas zosis un dažādi bridējputni. Tokerna ezers, starp citu, ir pārsteidzoši līdzīgs Engures ezeram. Dvīņu ezeri, kā Larss teica.

Esmu pateicīgs Edmundam Račinskim, kurš ieteica man piedalīties konkursā uz šo braucienu. Un visiem zviedru kolēģiem, kas man palīdzēja iejusties stacijas ikdienā un mācīja atšķirības starp dažādām ķauķu sugām.

 


Gredzenošanas vieta Tokerna krastā. Augšējā labajā stūrī redzams kanāls, pa kuru var iebraukt ezerā

Poļu ornitoloģes Marija un Marta ar tikko noķertām bārdzīlītēm

No kreisās: Ilis, niedru lija, Larss, fonā stacija un iekšpagalms

Ilis un nieru lija. Kā jau gandrīz visas ēkas Zviedrijas laukos, stacija ir sarkanā krāsā

Skats uz Tokerna ezeru no laiviņas. Tokerna ezers ir ļoti līdzīgas Engures ezeram gan aizauguma ar niedrēm, gan dziļuma ziņā, tikai lielāks

Veterna ezers, skats no autoceļa, kas apvijies apkārt ezeram. Veterna ezers ir otrais lielākais ezers Zviedrijā. Tas ir salīdzinoši dziļš un ļoti dzidrs

Tīkli

Veterns, skats no skatu laukumiņa, kuram blakus bija ligzdojis lielais piekūns. Tagad viņš lidinājās apkārt, mazuļi jau bija izvesti

Tārtiņveidīgie putni Hjotimā - Tokerna ezera dubļu liedagā

Parastais šņībītis Hjotimā, mīcoties pa Tokerna dubļiem