Aicina piedalīties gada putna zīmējumu konkursā “Lakstīgalas dziesma Ukrainai”

Latvijas Ornitoloģijas biedrība izziņo 2023. gada putna zīmējumu konkursu “Lakstīgalas dziesma Ukrainai”, kurā līdz 31. maijam ir aicināts piedalīties ikviens interesents neatkarīgi no vecuma vai mākslinieka prasmēm.

Lai piedalītos konkursā, dalībniekam jebkurā tehnikā jārada savs vizuālais stāsts par lakstīgalu, kas ir arī ukraiņu iemīļots dabas simbols ar būtisku nozīmi šīs tautas kultūrvēsturiskajā identitātē. Iedvesmojot citus un atbalstot Ukrainu, zīmējumu konkursa dalībnieki aicināti savus radītos darbus uzreiz publicēt sociālos tīklos ar tēmturiem #GadaPutns un #StandWithUkraine.

Iesniegtie darbi tiks vērtēti četrās kategorijās: pirmskolas (līdz 6 gadu vecumam), pamatskolas (7–12 gadu vecumam), ģimnāzijas (13–17 gadu vecumam) un pieaugušo (no 18 gadu vecuma). Jāiesniedz zīmējums ‒ ne lielāks par A2 formātu ‒, kurā attēlots 2023. gada putns ‒ lakstīgala. Katrs dalībnieks var iesniegt tikai vienu zīmējumu. Darbus līdz 31. maijam var iesniegt elektroniski LOB Failiem.lv profilā failiem.lv/LOB.lv un izmantojot pogu “Sūtīt failus” vai šo tiešo saiti: https://failiem.lv/LOB.lv?upload. Iesniedzot zīmējumu, obligāti jānorāda autora vārds, uzvārds, vecums un kontaktinformācija.

Darbus izvērtēs Latvijas Ornitoloģijas biedrības veidota žūrija. Galvenā balva, ko saņems vismaz trīs labāko zīmējumu autori, būs īpaša putnu vērošanas ekskursija. 2022. gada zīmējumu konkursā “Svīre pilsētā” tika iesniegti 176 darbi.

Lakstīgala. Foto: Ainars Mankus.

Jau ziņots, ka Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2023. gada putnu izziņojusi dziedātājputnu – lakstīgalu (Luscinia luscinia), kas ir piecpadsmit līdz septiņpadsmit centimetrus garš, blāvi pelēkbrūns dziedātājputns, kurš ligzdo biezā, mitrā, ēnainā lapkoku mežā, bieži lazdu audzēs, krūmos un ūdens piekrastes krūmājā, arī biezos dārzos un parkos. Lakstīgalas balsi var klausīties maijā un jūnijā, lielākoties naktīs, lai arī pastāv iespēja lakstīgalu dzirdēt arī dienas laikā. Lakstīgala barojas ar bezmugurkaulniekiem pārsvarā uz zemes, tāpēc tai ir būtiska trūdvielām bagāta augsne, ko sedz trūdošās lapas. Ligzdo visbiežāk vienā un tajā pašā apkaimē parasti uz zemes labi noēnotā vietā bļodveida formas ligzdā. Iesākoties mazuļu barošanas laikam, lakstīgalas dziesmas apklust. Lakstīgalas balss ŠEIT.

Lai palīdzētu apzināt lakstīgalas izplatību Latvijā, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina maijā un jūnijā veikt putnu balsu audiopiecminūšu ierakstus un, norādot konkrētu to veikšanas laiku un vietu, iesūtīt uz e-pastu atlants@lob.lv. Tāpat Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu ziņot par lakstīgalu novērojumiem portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv, jo tie būs vērtīgi dati jaunajam Latvijas ligzdojošo putnu atlantam.

Lakstīgala. Foto: Ainars Mankus.

Gada putna akciju Latvijas Ornitoloģijas biedrība rīko jau 28. reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti: grieze (1996), vakarlēpis (1997), zaļā vārna (1998), mazais ērglis (1999), ķīvīte (2000), ūpis (2001), lielais ķīris (2002), rubenis (2003), baltais stārķis (2004), ziemeļu gulbis (2005), lauka piekūns (2006), melnā dzilna (2007), melnais stārķis (2008), jūraskrauklis (2009), mednis (2010), meža pūce (2011), jūras ērglis (2012), kākaulis (2013), pupuķis (2014), dzeltenais tārtiņš (2015), dižraibais dzenis (2016), dzeltenā cielava (2017), pļavu tilbīte (2018), mežirbe (2019), zivju dzenītis (2020), laukirbe (2021), svīre (2022).

Gada putna zīmējumu konkursu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, LOB komunikācijas konsultante