Ņemot vērā, ka pieprasījums pēc enerģētiskās koksnes un tās eksports, tostarp uz Dāniju, ietekmē mežu izciršanu Igaunijā un Latvijā, ir svarīgi ņemt vērā, ka kurināmā biomasa nedrīkstētu būt iegūta vecos mežos, kuriem jābūt stingri aizsargātiem. Vēršam, uzmanību, ka pašreiz Klimata un enerģētikas ministrija rosina definīciju, no kuras tvēruma izslēgti gandrīz visi atlikušie vecie meži.
LOB ir iesniegusi iebildumu topošajiem Ministru kabineta noteikumu Nr. 686 grozījumiem “Noteikumi par ilgtspējas un siltumnīcefekta gāzu emisiju ietaupījuma kritērijiem, no biomasas kurināmā ražotās elektroenerģijas kritērijiem un kārtību, kādā pamatojama, apliecināma un uzraugāma atbilstība minētajiem kritērijiem”.
Grozījumu projektā piedāvātā definīcija ir nepieņemama, jo tā neatbilst Latvijas situācijai un Eiropas Komisijas vadlīnijām par Eiropas Savienības pirmatnējo un veco mežu definēšanu, kartēšanu, monitoringu un stingru aizsardzību un nav apspriesta ar dabas aizsardzības organizācijām.
Pareizais jēdziens latviešu valodā būtu “vecie meži”, nevis “senie meži” kā tas ir pašreiz grozījumu projektā. Ņemot vērā ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā iekļauto apņemšanos nodrošināt veco mežu stingru aizsardzību, šai definīcijai ir būtiska nozīme arī ārpus konkrētajiem noteikumiem. Saskaņā ar Klimata un enerģētikas ministrijas piedāvāto definīciju šādiem mežiem jābūt vismaz 50 hektāru un lielākā vienlaidus platībā, taču gandrīz visi Latvijā atlikušie meži ir mazākās platībās nekā 50 hektāri.
Eiropas Komisija skaidro, ka “vecums ir meža stāvokļa un struktūras iezīme. To nevajadzētu jaukt ar meža senumu, kas norāda uz temporālu nepārtrauktību bez zemes izmantojuma izmaiņām. Teritorijas, kurās ir vecuma un senuma pazīmes, bieži var pārklāties. Tomēr senam mežam (proti, pastāvīgu kokiem klātai meža zemei), kas gadsimtu gaitā ticis aktīvi apsaimniekots, parasti trūkst veca meža īpašību. Un otrādi, platībās, kas apmežotas ne tik sen, var veidoties veciem mežiem raksturīgas struktūras, ja tiek dots pietiekami daudz laika.”
Saskaņā ar Eiropas Komisijas vadlīnijām galvenie rādītāji vecu mežu definēšanai ir meža struktūras: autohtonas sugas, atmirusi koksne, veci vai lieli koki, kur papildrādītāji ir audzes izcelsme, strukturālā sarežģītība, dzīvotņu koki un indikatorsugas.
Mežu apsaimniekošanas prakses Ziemeļvalstu reģionā un problēmjautājumus Latvijas Ornitoloģijas biedrība skata kopā ar Dānijas vecāko vides organizāciju “NOAH Friends of the Earth Denmark” un Igaunijas vides organizāciju “Save Estonia’s Forests”, pateicoties Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalstam.