Aprīļa pirmajā nedēļas nogalē, 6. un 7. aprīlī, Latvijas Ornitoloģijas biedrības virsvadībā daudzviet Latvijā norisināsies Putnu dienas 2024. Programmā paredzēti vairāk nekā 40 pasākumi, tostarp putnu vērošanas pārgājieni, putnu būrīšu darbnīcas, izglītojošas nodarbības un citas tematiskas aktivitātes.
“Līdz ar pavasari nāk putnu vērošanas aktīvais laiks. Šis ir labs brīdis, lai dotos ārpus telpām un piedzīvotu jaunas pieredzes, piedaloties Putnu dienu pasākumos kopā ar tiem, kuri ir aizrāvušies ar putnu vērošanu dabā,” stāsta Putnu dienu 2024 koordinatore Ieva Vavilova. Interesenti, kuri ir iecerējušie piedalīties pasākumos, ir aicināti laikus sazināties ar pasākuma rīkotājiem, jo daļā no tiem ir ierobežots dalībnieku skaits.
Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ne vien vērot putnus, bet arī ziņot par saviem novērojumiem. Putnu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.
“Tiem, kuri ir gatavi ne tikai vērot putnus, bet arī ziņot par novēroto, šogad īpaši aicinām pievērst uzmanību balto stārķu ligzdvietām, jo šogad Latvijā norisinās 8. Starptautiskā baltā stārķa ligzdu uzskaite. Tas ir pasākums, kas notiek reizi desmit gados ar mērķi sekot baltā stārķa ligzdojošās populācijas un ligzdošanas sekmju pārmaiņām Latvijā, skaidrot to cēloņus, sekot ligzdu novietojuma un pamatu pārmaiņām,” uzsver 8. Starptautiskās baltā stārķa ligzdu uzskaites koordinatore Agnese Gaile, aicinot izmēģināt spēkus šajā uzskaitē ikvienu brīvprātīgo, sniedzot savu ieguldījumu sabiedriskajā zinātnē dabas aizsardzības mērķiem.
Detalizēts Putnu dienu 2024 pasākumu kalendārs ir pieejams ŠEIT, savukārt, pasākumu norises vietu karte, kas aizvien tiek papildināta ar jaunām aktivitātēm, ir pieejama ŠEIT.
Vērtīgs papildinājums putnu vērotāju grāmatu plauktā būs ilustrācijām bagātā putnu vērošanas rokasgrāmata “Putnu noteicējs”, ko klajā laidis uzņēmums “Jāņa sēta” sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Savukārt jaunākajiem putnu vērotājiem brīvpieejā ir lejuplādējami materiāli “Mans pirmais putnu noteicējs” un “Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs”, ko sagatavojusi Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
Putnu dienu 2024 organizatorisko darbu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Putnu dienas organizē un atbalsta Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Dabas aizsardzības pārvalde, maizes ceptuve “Lāči”, putnu māju ražotne “Simbaro”, veikals putnotājiem Motacilla.lv, Jelgavas reģionālais tūrisma centrs, Lubāna mitrāja informācijas centrs, Lendžu pagasta pārvalde, Ludzas Novadpētniecības muzejs, LU Botāniskais dārzs, Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Abavas ielejas attīstības centra biedrība, Dobeles amatu māja, Dobeles novada pašvaldība, Talsu novada pašvaldība, Kuldīgas novada pašvaldība, Ventspils novada pašvaldība, Madonas novada pašvaldība, Aronas pagasta bibliotēka, atpūtas komplekss “Miķelis”, Zinātnes un izglītības inovāciju centrs Dabas māja Liepājā, Cēsu tūrisma un informācijas centrs, strausu ferma “Mazzariņi”, Kandavas kultūras nams, Cesvaines tūrisma un informācijas centrs, Cesvaines pils, Ventspils Livonijas ordeņa pils, Latvijas Sarkanā Krusta – Dienvidlatgales komiteja (Dagdas nodaļa), Solvita Višķere, LOB Rīgas, Jūrmalas, Cēsu, Madonas, Litenes, Rēzeknes, Kandavas, Saldus, Ventspils, Liepājas, Zemgales-Sēlijas vietējās grupas un citi sadarbības partneri.
Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, LOB ārējās komunikācijas speciāliste