Binokļi – pareiza izvēle un lietošana
Piemērota binokļa izvēlei un pareizai tā lietošanai var būt izšķiroša nozīme, lai putnu un citu dzīvnieku vērošana kļūtu par patiesu aizraušanos un sagādātu neaizmirstamus iespaidus.
Putnu vērošanai nepieciešams ne pārāk smags binoklis, piemērots ilgstošai turēšanai rokās, ar diezgan spēcīgu palielinājumu, teicamu asumu un skaidru attēlu. Tomēr visu vienlaicīgi iegūt nav iespējams, un galu galā var iznākt tā, ka Jūsu izvēles galvenais noteicējs būs cena.
Ieteicams pirms pirkšanas izmēģināt vairākus binokļus, lai noteiktu, kurš Jums pašam šķiet visērtākais un piemērotākais. Pārsvarā pirkuma kvalitāte ir atkarīga no cenas, taču var gadīties ka labs, piemērots binoklis maksā mazāk nekā tas, ko pārdevējs cenšas Jums ieteikt kā vislabāko no pieejamā binokļu piedāvājuma. Pasaulē pazīstamākie binokļu ražotāji ir Zeiss, Leica un Swarovski (šo binokļu cenas ir ļoti augstas), kā arī Optolyth, Nikon, Swift vai Ross.
Ko nozīmē uz binokļa redzamie cipari?
Uz binokļa redzami cipari, piemēram 7×50, 8×40 un 10×50.
Pirmais no tiem nozīmē palielinājumu (cik reizes objekta patiesie izmēri ir palielināti diametrāli vai garumā) un otrais – lielo lēcu diametru milimetros.
Ieteicamais palielinājums ir no 7 (7x) līdz 10 (10x), bet ne lielāks. Iesākumam pamēģiniet 8×30, 8×40, 10×40 vai 10×50.
Lai gan lielāks palielinājums, piemēram 10x, varētu šķist labāks, parasti tādēļ binoklis ir arī smagāks un to grūtāk ilgi noturēt pie acīm. Turklāt šādiem binokļiem parasti ir šaurāks redzes leņķis un tiem ir grūtāk noregulēt asumu. Binokļi ar mazāku palielinājumu – 7x – ir ar lielāku redzes leņķi, tiem ir viegli noregulēt asumu un nav grūti tos ilgstoši noturēt pie acīm. Īpaši ieteicami šādi binokļi ir vietās, kur redzamība ierobežota, piemēram, mežā, jo aplūkojamais objekts tāpat neatradīsies pārāk tālu, un var gadīties, ka ļoti spēcīgam binoklim tik nelielā attālumā vēlamo asumu nemaz neizdosies panākt.
Mazais (acu) asuma regulētājs
Arī vienam cilvēkam abu acu redzes īpatnības var atšķirties, un, lai ar abām acīm redzētu vienādi skaidru attēlu, ir attiecīgi jānoregulē mazie (acu) asuma regulētāji. Parasti šī darbība jāveic vienreiz, pēc tam regulējot tikai centrālo asuma regulēšanas disku.
Kā to vislabāk izdarīt – aizklājiet ar roku vienu no lielajām lēcām un caur otru skatieties uz kādu nekustīgu objektu, piemēram, skursteni vai stabu 25–30 metru attālumā. Noregulējiet attēla asumu ar galveno disku. Pēc tam aizklājiet otru lēcu un pagrieziet mazo asuma regulētāju, līdz attēls iegūst vēlamo skaidrību un asumu.
Gumijas aizsegi acīm
Dažiem cilvēkiem traucē, ja, skatoties uz objektu caur binokli, acīs iespīd arī dienas gaisma. Ar gumijas aizsegu palīdzību iespējams binokli pie acīm pielikt ļoti cieši, novēršot jebkādus „blakusgaismas” efektus. Ja Jums apkārtējā gaisma netraucē, gumijas aizsegus var vienkārši atlocīt.
Centrālais asuma regulēšanas disks
Tā galvenais uzdevums ir asuma regulēšana atkarībā no attāluma. Tas jāizmanto gandrīz visu laiku, lai vienlīdz labi apskatītu gan taureņus tuvumā, gan dabas ainavas tālumā, gan arī putnus nepārtrauktā kustībā. Neuztraucieties, ja sākumā kaut kas neizdodas. Asuma regulēšanas iemaņas nostiprināsies ar laiku.
Lielās lēcas
Jo lielākas tās ir, piemēram, 50 mm, jo platāks redzes leņķis un attēls ir skaidrās un gaišāks, taču līdz ar to lielāks un smagāks ir arī pats binoklis. Jo mazāks lēcu izmērs, piemēram 30 mm, jo mazāk gaismas tas laiž cauri, līdz ar to attēls ir tumšāks. Saulainā un skaidrā laikā tā varētu nebūt problēma, taču mākoņainā laikā vai arī krēslā attēla kvalitāte, protams, tiks ievērojami ietekmēta.
Jo lielāks palielinājums, jo skaidrākas lēcas nepieciešamas, lai attēls būtu pietiekami gaišs un skaidrs. Tomēr mūsdienās binokļu kvalitāte ir tik laba, ka 10×40 vai 10×42 binoklī redzamais attēls var būt tik pat skaidrs kā 10×50 vai 8×40 binoklī.
Kā binokli pareizi lietot?
Pareiza binokļa asuma noregulēšana ir galvenais nosacījums, lai putnu vērošana sagādātu vislielāko prieku. Ja aizņematies binokli no drauga, tā asums būs jāpieregulē atbilstoši Jūsu acīm. Nemēģiniet pielāgoties binokļa īpašnieka noregulētajam asumam! Katra cilvēka redzes īpatnības ir dažādas.
Lai apskatītu putnu ar binokli, vispirms tas ir jāierauga bez binokļa. Nevajag vispirms likt pie acīm binokli, un tad ar tā palīdzību meklēt putnus.
Kā par binokli pareizi rūpēties?
Lietojot binokli, vienmēr turiet to pakārtu kaklā un izturieties pret to saudzīgi. Binokļa stiklus ieteicams notīrīt ar mīkstu drānu, iepriekš no lēcām nopūšot putekļus un gružus. Uzmanieties, lai binoklis nejauši nenokristu vai pret kaut ko neatsistos, jo triecieni binokli var nopietni sabojāt.
Ja tomēr triecienu novērst neizdodas, pēc tā, pat tad, ja acīmredzamu ārēju bojājumu binoklim nav (piem., nav sadauzīti stikli), vienmēr jāpārbauda, vai ar abām acīm redzamais attēs ir tāds pats kā iepriekš. Ja attēls kādā pusē ir deformēts vai kā citādi mainījies, un šo defektu neizdodas novērst ar asuma regulēšanas palīdzību, binoklim ir nepieciešams remonts. Nekad neizmantojiet novērojumiem bojātu binokli – tas ir vienkāršākais veids, kā sabojāt redzi!
Veltot nepieciešamo uzmanību binokļa izvēlei un vēlāk tā aprūpei, binoklis var kalpot visu mūžu. Labu veiksmi!
Robs Hjūms (Rob Hume)
Raksts publicēts žurnālā „Putni dabā” Nr. 11.2, 34.–35. lpp.