Skaiti balto stārķu ligzdas 2024.gadā!
Šķiet, Latvijā nav cilvēka, kas nepazītu balto stārķi Ciconia ciconia – vasarā, braucot pa laukiem, laikam gan nav iespējams nobraukt ne 10 kilometrus, lai neieraudzītu pašus stārķus vai to ligzdas. Tomēr – cik daudz par to zināt? Par balto stārķi lasi vairāk šeit: Baltā stārķa apraksts
Baltie stārķi pagaidām ir vieni no biežāk izplatītajiem putniem Latvijā, tos ir viegli pamanīt un vērot pat no liela attāluma. Balto stārķu vērošana veicina interesi par dabu, rosina putnu uzvedības, vides aizsardzības un cilvēka un dabas mijiedarbības jautājumu izpratni.
To, cik pasaulē un Latvijā ir balto stārķu ligzdu, zinām, balstoties uz starptautiskām uzskaitēm, kuras notiek jau kopš 1934. gada. 2024.gadā notiks jau astotā balto stārķu ligzdu uzskaite, un tās galvenais uzdevums ir noskaidrot, kādas pārmaiņas balto stārķu izplatībā un skaitā notikušas kopš iepriekšējās uzskaites 2014. un 2015. gadā. Cik balto stārķu tika saskaitīti Latvijā 2014. gadā, lasi šeit . Savukārt, cik balto stārķu tika saskaitīti starptautiskajā uzskaitē 2014. un 2015.gadā, kuru organizēja NABU ( Naturschutzbund Deutschland e.V. – Vācijas Dabas aizsardzības asociācija) sadarbībā ar BirdLifeInternational, lasi šeit.
Balto stārķu ligzdu uzskaite Latvijā ir paveicama iesaistot tajā iespējami daudz cilvēku. Līdz ar to šis pasākums ir uzskatāms par sociāli nozīmīgu, jo pievērš iedzīvotāju uzmanību vides stāvoklim un dabas aizsardzībai. Īpaši nozīmīgs šis pasākums ir sakarā ar bērnu un jauniešu iesaistīšanu, arī šogad aicinām piedalīties Latvijas skolas (skatīt konkursu “Stārķu dienasgrāmata”).
Piedalies balto stārķu ligzdu uzskaitē! Video
Attēls: Maurice Schalker
Šogad ikviens putnu vērotājs Latvijā ir īpaši aicināts ziņot par baltā stārķa ligzdām. Iegūtie dati būs nozīmīgs ieguldījums 8. Starptautiskajā balto stārķu ligzdu uzskaitē, kas notiek reizi desmit gados.
Ziņot par baltā stārķa ligzdu ir iespējams trijos veidos: pirmkārt, izmantojot lietotni “Dabas dati”, otrkārt, izmantojot tīmekļa vietni www.dabasdati.lv, treškārt, aizpildot datu ievades anketu. Latvijas Ornitoloģijas biedrība ir sagatavojusi praktisku instrukciju tam, kā visprecīzāk reģistrēt baltā stārķa ligzdas lietotnē “Dabas dati” vai arī tīmekļa vietnē www.dabasdati.lv. Instrukcija pieejama ŠEIT:
Zino-par-balta-starka-ligzdu-un-mazuliem-DabasdatosDownload
Februāris -marts
1. Kad ārā vēl auksts, vari apzināt Tavā apkārtnē vai teritorijā, kurā vēlies skaitīt stārķus, cik ir senāk uzbūvētu baltā stārķa ligzdu. Pašreiz zināmās baltā stārķa ligzdas un apsekojamo kvadrātu numurus ir iespējams redzēt kartē: https://ej.uz/4xcb. Lūdzam apsekot noteiktu teritoriju (piemēram, atlanta kvadrātu), reģistrējot visas tajā esošās ligzdas un vasarā-mazuļu skaitu. Tas nepieciešams, lai iegūtu pēc iespējas kvalitatīvākus datus. Apsekotie kvadrāti kalpos par pamatu novērtējot 2024. gada 8.starptautiskās balto stārķu uzskaites rezultātus. Noteiktā teritorija labākajā gadījumā ir atlanta 5×5 km atlanta kvadrāts, bet drīkst arī apsekot mazāku teritoriju, piemēram, 1×1 km atlanta kvadrātu. Lūdzam pieteikties apsekojamam kvadrātam, rakstot: baltiestarki@lob.lv.
Pagaidām baltā stārķa ligzdas vari ziņot kā baltā stārķa novērojumu, lietotnē “Dabas Dati” vai tīmekļa vietnē www.dabasdati.lv izvēloties pazīmi “Liela ligzda“.
Skolēni, jaunieši un tos pārstāvošie skolotāji ir aicināti pieteikties konkursam “Stārķa dienasgrāmata”: https://ej.uz/t37o un sākt aizpildīt savu “Stārķa dienasgrāmatu“(Konkursa nolikums: https://ej.uz/8ybx). Ziņot par saviem novērojumiem ieteicams izmantot lietotni “Dabas Dati” vai veikt pierakstus un vasaras nogalē ievadīt visu savu novērojumu informāciju tīmekļa vietnē www.dabasdati.lv vai datu ievades anketā.
Marta nogale – jūlijs
2. Marta nogalē sagaidīsim pirmos baltos stārķus atlidojam no dienvidiem! Savā izvēlētajā teritorijā vēro un pieraksti, cik balto stārķu izvēlējušies jau uzbūvētās ligzdas, cik būvē jaunas ligzdas, un cik ligzdu palikušas neapdzīvotas.
Jūlija vidus- augusta nogale
3. Skolēn vai skolotāj, izdrukā vai pārzīmē “Stārķa dienasgrāmatu”! Vasaras laikā seko Latvijas Ornitoloģijas biedrības informācijai medijos, lai nenokavētu laiku, kad būs redzami baltā stārķa mazuļi (apmēram jūlija vidū)! Ar savu “Stārķa dienasgrāmatu” un tās tapšanas procesu dalies sociālajos tīklos, pievienojot tēmturus #skaitiligzdas #baltiestārķi #stārķadienasgrāmata vai atsūti savas dienasgrāmatas foto uz: baltiestarki@lob.lv.
Septembris
Kad stārķa dienasgāmata ir aizpildīta un stārķi ir aizlidojuši uz dienvidiem (apmēram pēc 20. augusta), ievadi savas “Stārķa dienasgrāmatas” informāciju dabas vērotāju vietnē www.dabasdati.lv (piezīmēs norādot: konkursam“Stārķa dienasgrāmata”) vai datu ievades
anketā līdz 2024. gada 15. septembrim.
Dabasdati.lv lietotājiem pieejamas papildus pazīmes, baltā stārķa novērojuma reģistrēšanai:
Pieteikties konkursam “Stārķa dienasgrāmata” : https://ej.uz/t37o
Sīkāk par konkursa noteikumiem lasi šeit: nolikums
Stārķa dienasgrāmata aizpildīšanai: https://ej.uz/2bp4
PNenokavē, pieteikšanās: https://ej.uz/c9b1 atvērta līdz 2024.gada 9. jūnijam!
Pieteikšanās līdz 2024.gada 16.jūnijam: https://forms.gle/zgKozA16sPM8BhQF7
PROJEKTA NOSAUKUMS:
No baltā stārķa ligzdas līdz vides aktīvismam
PROJEKTA NORISES LAIKS:
01.03.2024. – 30.06.2025.
IZPILDĪTĀJS:
Latvijas Ornitoloģijas biedrība
FINANSĒTĀJS:
Latvijas Vides Aizsardzības fonds; NABU (NABU, Naturschutzbund Deutschland e.V – Vācijas Dabas aizsardzības asociācija)
PROJEKTA NORISES VIETA:
Latvija
PROJEKTA VADĪTĀJS:
Agnis Bušs, e-pasts: agnis@lob.lv, mob. tālr. 26028225
PROJEKTA MĒRĶIS:
Veicināt bērnu un jauniešu izpratni par vidi, vides aizsardzības jautājumiem un ilgtspējīgas attīstības principiem, izmantojot baltos stārķus kā simbolu un ceļvedi.
PROJEKTA MĒRĶAUDITORIJA:
Pirmsskolu/skolu bērni un skolu jaunieši
PROJEKTA AKTIVITĀTES:
Projekta īstenošana plānota vairākos loģiskos un secīgos posmos, kas saistīts ar bērnu un jauniešu gada ritumu:
2024. gada marts–maijs: sagatavošanās, nodarbību izstrāde un norise skolās, aicinājums ziņot par balto stārķa ligzdām un piedalīties konkursā “Stārķa dienasgrāmata”;
2024. gada jūnijs–augusts: vasaras pasākumi, tostarp jauniešu seminārs un LOB ģimeņu dienas, balto stārķu ligzdu apsekošana un datu ievākšana; “Stārķa dienasgrāmatas” aizpildīšana;
2024. gada septembris–2025. gada maijs jeb skolēnu mācību gads: jauniešu-nākotnes līderu apmācības un prakse, tostarp nodarbības skolās, balto stārķu ligzdu datu apkopošana, apstrāde un analīze; zinātniski pētnieciskā darba skolēnu grupas atlase un organizēšana; zinātniski pētnieciskā darba izstrādes koordinēšana; konkursa “Stārķa dienasgrāmata” laureātu – čaklāko skolu un individuālo skolēnu apbalvošana.
2025. gada maijs–jūnijs: noslēguma pasākumi – jauniešu-nākotnes līderu darba kopsavilkums; zinātniski pētniecisko darbu apbalvošana.
Vai stārķi nes bērnus? Tiešām?
Aiznes saviem bērniem stārķus!
Svētelis nes mieru, veselību, saticību un pārticību vietai, kur apmeties.
2024. gadā notiks 8. starptautiskā balto stārķu ligzdu uzskaite, kuras ietvaros arī Latvijā paredzēts saskaitīt pēc iespējas visas balto stārķu ligzdas. Pirmā uzskaite notika 1934. gadā. Uzskaites mērķis ir sekot baltā stārķa ligzdojošās populācijas un ligzdošanas sekmju pārmaiņām Latvijā, skaidrot to cēloņus, sekot ligzdu novietojuma un pamatu pārmaiņām. Balto stārķi pazīst ikviens, tāpēc šī ir unikāla iespēja iesaistīties vērtīgu datu ievākšanā, tostarp bērniem. Tāpēc ar izzinošu nodarbību un izglītojošu spēli vēlamies iepazīstināt ne tikai ar pašu balto stārķi, bet arī iespējām uzskaitīt balto stārķu ligzdas.
Uzdāvini izglītojošu nodarbību par svēteli vai ziedo:
1) veic vēlamo ziedojumu:
2) Ja vēlies ar savu “Dāvinu svēteli” ziedojumu nodrošināt nodarbības norisi kādā konkrētā vietā (skolā, bērnudārzā, bibliotēkā u.tml.), lūdzu, papildus ziedojuma veikšanai aizpildi šo anketu: https://forms.gle/VrvWhpRqV78tQECB9 Lūgums kontaktpersonu informēt par savu nodomu. Par kontaktpersonu var norādīt arī sevi, ja (vismaz sākuma posmā) piekrīti noorganizēt nodarbības norisi. Ja vēlies vispārīgi atbalstīt nodarbības bez konkrētas vietas piesaistes, šī anketa nav jāaizpilda. Papildu jautājumu gadījumā raksti: putni@lob.lv.